Ciobanu negociaza la Bucuresti noul prefect de Timis

Sursele noastre susţin că, după ce a reuşit să-şi impună doi oameni pe poziţii eligibile pe listele PSD, deputatul traseist Ghiţă Ciobanu încearcă să dea marea lovitură. El ar vrea să impună conducerii PSD de la Bucureşti un prefect de Timiş. Culmea, omul lui Ciobanu este membru PDL!

Omul pentru care se bate Gheorghe Ciobanu este Ion Constantin, directorul Inspectoratului de Stat în Construcţii Timiş. Problema este că, în conformitate cu protocolul din USL, în Timiş, nu PSD pune prefectul, ci partenerii care nu au candidat la CJT.

Până acum, fostului deputat PDL Gheorghe Ciobanu i-a ieşit totul în PSD. Asta, deşi a adus de cinci ori mai puţin primari decât a promis. În plus, doi din cei trei edili aduşi de Ciobanu erau deja în discuţii avansate cu PSD.

Ciobanu este adjunctul de campanie al lui Ilie Sârbu în campania electorală pentru Timiş. El a reuşit să o așeze pe locul 5 pe listele PSD pentru CLT pe fosta pedelistă Ramona Olteanu. Acelaşi loc cinci l-a obţinut Ciobanu pe listele pentru CJ Timiș şi pentru un alt pedelist, consilierul local Adrian Pau.

După ce şi-a deputatul și-a făcut mendrele prin listele PSD, unul dintre cei mai vechi membri ai PSD Timiș, consilierul judeţean Viorel Matei a trecut la PNL. Liderul PSD Timiş, Titu Bojin, nu ştie nimic despre jocurile lui Ciobanu de la Bucureşti.

„Nu am negociat absolut nimic şi nu a fost vehiculat nici un nume pentru viitorul prefect de Timiş. Probabil mâine (miercuri) după Comitetul Executiv Naţional de la Bucureşti am putea şti mai multe”, spune Bojin.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

2 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

3 ore ago

”Centura” ocolitoare a comunei Remetea Mare, drumul de legătură Aeroport – A1, va fi prioritizat la construire

Consiliul Județean Timiș a aprobat luni includerea drumului de legătură dintre Aeroportul Internațional Timișoara și…

3 ore ago

Din nou doliu la UPT! S-a stins un alt legendar conducător al clubului Politehnica

Clubul Politehnica a anunțat că a trecut la cele veșnice prof. univ. dr. ing. Tadeus…

4 ore ago

Carambol pe DN 6 între Becicherecu Mic și Timișoara din cauza unei șoferițe neatente

Un bărbat a ajuns la spital pentru că o femeie nu a fost atentă la…

4 ore ago

“Sete de Carte” revine cu o nouă ediție. Copiii vor primii vouchere pentru achiziția de cărți

Societatea Aquatim, Administrația Bazinală de Apă Banat, Fundația Aquatim și Librăriile Cărturești continuă și în…

5 ore ago