Categories: Invatamant

Propunere-soc: bacalaureat la universitate!

Un protocol cu beneficii reciproce a fost parafat, luni, între Universitatea de Vest şi Inspectoratul Şcolar Timiş. Prima acţiune concretă va consta în organizarea de meditaţii gratuite pentru elevii de clasa a XII-a, în cadrul UVT.

Marilen Pirtea, rectorul UVT, a venit cu o propunere inedită chiar înainte de semnarea protocolului. El i-a sugerat lui Marin Popescu, inspectorul şcolar general, ca întreg bacalaureatul 2012 să fie organizat în sălile şi amfiteatrele de la UVT. „Universitatea de Vest poate pune gratuit la dispoziţie spaţiul şi logistica pentru organizarea bacalaureatului din acest an. Avem la dispoziţie multe spaţii dotate cu camere de luat vederi, atât în sediul central al UVT, cât şi la Facultatea de Economie sau Facultatea de Drept. Cred că am avea un cu totul alt nivel de organizare”, a spus Marilen Pirtea.

Propunerea a fost apreciată de Marin Popescu, inspectorul şcolar general de Timiş, dar o astfel de decizie nu poate fi luată la Timișoara. „Mi se pare o propunere excelentă. Demersul domnului rector ar trebui extrapolat şi la nivel naţional. Noi vom face o adresă către Comisia Naţională de Bacalaureat. Dacă răspunsul va fi pozitiv vom organiza bacalaureatul la Universitatea de Vest”, susţine Popescu. Acesta a fost criticat destul de dur la bacalaureatul de anul trecut, după ce a ţinut cu dinţii de camerele de luat vederi, iar unii elevi au dat bacalaureatul la şcoli generale.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Direcția de Cultură dă aviz negativ pentru parcarea multietajată de la Bega. Viceprimarul Romocean e supărată

Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…

22 de minute ago

Începând de astăzi se pot plăti impozitele şi taxele la casieria din cadrul Primăriei Ghiroda

Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…

2 ore ago

Școala de Design Circular Cultures ajunge pentru prima dată în România. Nu oriunde, ci chiar la UPT

British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…

3 ore ago

La Școala Gimnazială nr. 2 din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice noi

La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…

3 ore ago

În lumea bună! Timișul, prezent la cel mai important târg internațional de turism al momentului

La inițiativa Consiliului Județean Timiș, România va fi reprezentată prin mai multe organizații de promovare…

3 ore ago

Universitatea de Vest Timişoara primește un teren de 24.000 de metri pătrați la Dumbrăvița. Vrea să ridice acolo un nou liceu

Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…

5 ore ago