Categories: Alegeri

Raducanu promite cinci revolutii la Timisoara

Ion Răducanu, candidatul UNPR la Primăria Timişoara, şi-a lansat planul de bătaie. Liderul progresiştilor din Timiş anunţă cinci revoluţii pentru capitala Banatului. Revoluţia urbană, cea socială, culturală, administrativă şi revoluţia verde sunt explicate în 75 de puncte clare.

Dacă ajunge primar al Timişoarei, Ion Răducanu va scoate trenurile din oraş, în cadrul revoluţiei urbane. El va transforma calea ferată Timişoara Nord-Timişoara Est în şosea. Tot în planul urbanistic, cablurile ce împânzesc cerul oraşului vor fi date jos şi îngropate. Nu vor fi uitaţi funcţionarii care au permis aberaţiile arhitecturale.
„Eu nu merg la luptă să povestesc. Am un plan clar structurat pe 75 de puncte şi propun cinci revoluţii pentru Timişoara. Am intrat în luptă pentru că toţi contracandidaţii mei nu au produs nimic şi nici nu au condus formaţiuni mai mari sau mai mici. Timişoara are nevoie de un manager adevărat, nu de oameni care până acum au trăit exclusiv din bani de la stat. Am intrat în lupta pentru Timişoara şi pentru că am realizat că nu există un candidat de stânga. PSD sprijină un om de dreapta-dreapta”, a spus Răducanu.
Dacă ajunge primar, şeful preogresiştilor din Timiş vrea să facă din Timişoara o metroplă sectoriazată şi oraşul să se dezvolte spre nord. „Este nevoie de realizarea noului centru principal al orașului, o legătură între centru și mall, pietonizarea centrului istoric care impune realizarea de parcări supraetajate pe Inelul 1”, susţine Răducanu. Acesta vrea să mute penitenciarul din oraş, să termine Spitalul Muncipal şi să reducă costurile la încălzire. În plan social, Răducanu promite 800 de noi locuinţe sociale şi un cămin de bătrâni cu 500 de locuri.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Primarul Dominic Fritz e optimist pe tema finalizării lucrărilor la stadionul LEGO: ”Tragem tare să terminăm în toamnă”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…

13 ore ago

Aquatim are licența de operare reînnoită pentru următorii cinci ani

Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…

13 ore ago

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

14 ore ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

14 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

15 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

17 ore ago