Categories: Social

Si-a batut copiii pentru ca nu faceau destui bani din cersit

O tânără de 21 de ani riscă ani grei de închisoare pentru că şi-a bătut copiii. Totul s-a întâmplat sub privirile îngrozite ale timişorenilor care treceau prin faţa Catedralei. Femeia şi-a bătut copiii, în vârstă de 1, 3 şi 4 ani, pentru că nu au strâns destui bani la cerşit.

“În timp ce executau serviciul de patrulare, poliţiştii Secţiei 1 au observat în faţa Catedralei Mitropolitane o femeie de aproximativ 21 de ani care era însoţită de trei copii minori. Aceasta îi punea să apeleze la mila timişorenilor, iar când nu făceau acest lucru, îi lovea”, declară Andreea Cinteză, purtătorul de cuvânt a Inspectoratului Judeţean de Poliţie Timiş.

Tânăra s-a ales cu dosar penal pentru rele tratamente aplicate minorilor şi ar putea fi decăzută din drepturile de mamă. Mai mult, ea riscă o pedeapsă de până la 15 ani de închisoare.

Cazul a ajuns şi în atenţia Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş. Am încercat să contactăm reprezentanţii DGASPC, pentru a afla ce se va întâmpla cu cei trei copii, însă până la această oră nu a fost autorizată o declaraţie referitoare la acest caz.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Primarul Dominic Fritz e optimist pe tema finalizării lucrărilor la stadionul LEGO: ”Tragem tare să terminăm în toamnă”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…

3 ore ago

Aquatim are licența de operare reînnoită pentru următorii cinci ani

Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…

3 ore ago

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

4 ore ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

5 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

5 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

7 ore ago