Categories: Alegeri

Ciuhandu 2008, surclasat de Robu 2012

Cu 13.594 de voturi a luat mai mult candidatul liberal Nicolae Robu la alegerile de duminică decât a reușit să strângă Gheorghe Ciuhandu la scrutinul din 2008.

În pofida atacurilor murdare la care a fost supus de-a lungul campaniei electorale pe motiv că este bolnav și a zvonisticii care îl dădea câștigător pe țărănistul Adrian Orza, Nicolae Robu a obținut un scor detașat, primind încrederea a 55.422 de timișoreni.
Adică mai mult de dublu decât urmăritorul său, Orza, cel garantat de Ciuhandu. În urmă cu patru ani, fostul primar Gheorghe Ciuhnadu, considerat și acum de unii o „legendă vie”, un „invincibil”, obținea doar 42.828 de voturi.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Lucrările la tronsonul de autostradă Margina – Holdea au ajuns la un stadiu fizic de 56 de procente/VIDEO

Șantierul secțiunii Margina – Holdea din autostrada A1 merge înainte. Acolo sunt pe teren 330…

4 ore ago

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

7 ore ago

Orgolii multe, fotbal puțin! Politehnica și Unirea Alba Iulia s-au ținut reciproc în șah/FOTO

Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…

8 ore ago

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

11 ore ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

11 ore ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

12 ore ago