Noua Dreaptă a comemorat luptătorii din Rezistenţa Anticomunistă din Banat, de la Pădurea Verde din Timişoara. La ceremonie, tinerii naționaliști, veniți chiar și de la Arad sau Reșița, li s-au alăturat foştilor deţinuţi politici şi urmaşilor acestora. Autoritățile au ignorat, și în acest an, momentul.
În iunie 1949, la Timișoara a avut loc procesul intentat celor mai de seamă luptători anticomunişti din zona Banatului. Spiru Blănaru, Petru Domăşneanu, Ion Tănase, Petru Puşchiţă şi Romulus Mariţescu au fost condamnați la moarte, iar alte șapte persoane au fost trimise în închisorile comuniste. În 16 iulie, cei cinci luptători anticomunişti din grupul lui Spiru Blănaru au fost executaţi la Pădurea Verde.
Tinerii naționaliști au remarcat, de asemenea, că, la fel ca anul trecut, niciun reprezentant al autorităţilor locale nu a fost prezent la ceremonie. Monumentul ridicat la iniţiativa Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici din România, sfinţit în 2000, este încă nefinisat, din lipsă de bani.
Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…
Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…