Categories: PoliticaUltima ora

Ca sa vina la Timisoara, Antonescu a dat 10.000 de euro pe taxi

Președintele interimar Crin Antonescu a plătit aproape 10.000 de euro, pentru a se afla, timp de câteva ore, la Timișoara. El a participat la mitingul USL organizat în Piața Unirii, pentru demiterea lui Traian Băsescu, și a plecat imediat după terminarea acestuia.

Crin Antonescu a fost însoțit, în această deplasare, de încă șapte persoane. Dacă ar fi venit cu o cursă de linie, un bilet dus-întors cumpărat cu o zi înainte de călătorie n-ar fi costat mai mult de 300 de euro. Echipa prezidențială a fost însă mai pretențioasă, astfel că a ales un taxi aerian.

Aeronava cu care a venit Antonescu aparține companiei Alfa Air, specializată în servicii de taxi aerian. Avionul Hawker 750 XP are opt locuri și, conform site-ului companiei, este „un veritabil birou la înălțime”. Crin Antonescu și suita au aterizat la Timișoara la ora 16,51 și au decolat aproape patru ceasuri mai târziu, la 20,44.

Oferta de preț a companiei pe ruta București – Timișoara și retur este de 7.900 de euro, fără TVA. Cu toate taxele, suma ajunge la 9.796 euro. În preț sunt incluse, standard, fructe, snacksuri și băuturi, de la răcoritoare la alcool. La cerere, pasagerii pot mânca și omletă și, dacă plătesc în plus, meniul poate conține de orice alimente sau băuturi fine. (sursa foto: www.alfa-air.ro)

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Judecătorii CCR puşi de PSD blochează încă o dată reforma pensiilor speciale ale magistraţilor

Curtea Constituţională nu a luat nici astăzi o decizie pe legea privind pensiile magistraților, după…

18 minute ago

Puterea apei în Banatul Montan

În sud-vestul României, în județul Caraș-Severin, există un sistem hidroenergetic complex care alimentează Reșița și…

O oră ago

Mașină răsturnată într-un canal, în Timiș. Mai multe victime din cauza unui șofer beat

Un bărbat în vârstă de 39 de ani a condus un autoturism pe DN 59B,…

O oră ago

Ultimele condamnări sonore în Timiș au fost pentru finanțarea clubului Poli Timișoara. Iosif Armaș e bine-mersi

Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…

4 ore ago

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

20 de ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

22 de ore ago