Categories: Politica

Revolutionarii pleaca in mars la Bucuresti dacă Basescu revine la Cotroceni

Aproximativ 100 de revoluţionari din Timişoara vor să organizeze un marş de protest până la Bucureşti, în cazul în care Curtea Constituţională nu validează referendumul. Până atunci, revoluţionarii vor protesta zilnic în Piața Victoriei.

Revoluționarii care au protestat, iarna trecută, împotriva președintelui Traian Băsescu și guvernului Boc, sunt deciși să iasă din nou în stradă. „Curtea Constituţională are o mare răspundere asupra deliberării. Vicierea adevărului în acest moment poate duce la o stare anarhică în România, lucru pe care niciun om din România nu şi-l doreşte”, a spus revoluţionarul Liviu Băcană.

Lucian Căldăraru, un alt lider al protestatarilor din iarnă, este şi mai categoric: „Suntem 7,5 milioane care am spus DA! Nu ne puteţi ignora. Dacă nu veţi ţine cont de noi, vom reîncepe protestele! Ceea ce se întâmplă în România sunt crime politice şi aşa nu se mai poate”.

Revoluţionarii reproşează neconcordanţa dintre listele de alegători și numărul real al cetăţenilor cu drept de vot din România. Unul dintre susţinătorii revoluţionarilor este jurnalistul Lia Lucia Epure. „A fost o eroare de organizare cumplită din partea Administraţiei Publice şi a Ministerului de Interne. A fost o eroare tehnică impardonabilă, dar erorile umane se pot corecta tot de către oameni. USL nu s-a aştepta ca listele cu persoanele decedate să nu fie reactualizate de prefecți. O prietenă procuror şi-a găsit părinţii morţi de mulţi ani pe lista de alegători. E plină România de asemenea cazuri”, a spus Lia Epure.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Începând de astăzi se instituie restricții de circulație pe trei străzi ale oraşului

La solicitarea SC PORR Construct, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

44 de minute ago

Primăria Timișoara vrea ca Horticultura să se ocupe de întreținerea spaţiilor verzi din zona centrală, pe patru ani și 12,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană a pregătit un proiect de hotărâre prin care dorește să acorde întreținerea spațiilor…

50 de minute ago

Se transformă total întreaga zonă a complexului Bastion Theresia

Întreaga zonă a Bastionului Theresia, atât partea primăriei, cât și cea a județului, vor intra…

55 de minute ago

RETIM și ADID Timiș anunță o nouă campanie de colectare a deșeurilor textile cu predare GRATUITĂ din 2026, în Zona 1 Timișoara.

RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță cea de-a doua campanile trimestrială…

O oră ago

CJ Timiș solicită, concret, preluarea a patru tabere școlare din județ

Consilierii județeni au aprobat, după ani de zile de așteptare, primul demers concret pentru a…

3 ore ago

Proiect aprobat. Consiliul Județean Timiș se poate asocia cu CNI și participa cu o cofinanțare pentru a începe construcția stadionului Timișoarei

Consiliul Județean Timiș a aprobat, miercuri, asocierea cu cei de la Compania Națională de Investiții…

5 ore ago