Categories: Administratie

Colterm a inchis robinetul la debransari

Timișorenii care au amânat depunerea actelor pentru debranșarea de la sistemul centralizat de încălzire mai stau un an la mâna Colterm. Termenul limită pentru astfel de solicitări a fost 31 august, iar societatea de termoficare a anunțat deja că peste două săptămâni face primele probe la rece.

Colterm are o veste proastă pentru cei care sperau să scape de facturile la încălzire, dar nu au reușit încă să-și depună actele de debranșare. Termenul limită până la care s-au acceptat astfel de solicitări a fost 31 august. „Deconectările/debranşările (…) nu se pot realiza în timpul sezonului de încălzire. Având în vedere cele de mai sus, sezonul de încălzire fiind în perioada 1 octombrie 2012 – 30 aprilie 2013, ultima zi de primire a solicitărilor pentru deconectare a fost 31 august 2012”, se precizează într-un comunicat.

Nici vorbă de derogare. „S.C. Colterm, care este o societate comercială cu unic acţionar Consiliul Local Timişoara, este obligată să respecte legislaţia în vigoare şi nu are abilitatea de a face nici o derogare de la lege”, mai spun reprezentanții societății.

Pe de altă parte, Colterm anunță că, din 17 septembrie, încep probele la rece, astfel încât, în funcție de temperaturi, să poată fi furnizată căldură chiar de la 1 octombrie. Asta, în condițiile în care meterologii au prognozat o toamnă lungă și călduroasă.

Anul trecut, peste 7.000 de timișoreni au depus, la Colterm, cereri de debranșare. Numărul celor care au făcut operațiunea fără acordul regiei de termoficare nu se cunoaște. „Ilegaliștii” prinși riscă doar amenzi cuprinse între 500 și 1.000 de lei. Timișorenii plătesc una dintre mai scumpe gigacalorii din țară. Prețul de producție al acesteia este de 325 de lei, din care populația plătește 252.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

A fost semnat contractul de execuție pentru celula 3 de la Ghizela. Lucrările încep în curând

Consiliul Județean Timiș a semnat de curând contractul de execuție pentru amenajarea celei de a…

2 ore ago

Veniți de Revelion în Piața Operei. Veți avea parte de un spectacol pe cinste

Toți timișorenii sunt așteptați să sărbătorească miercuri, 31 decembrie 2025, începând cu ora 22:00, Revelionul…

3 ore ago

Dominic Fritz, după noul blocaj de la CCR: “E mai evident ca niciodată că este o urgență reală reforma Curții Constituționale”

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că noua amânare a deciziei Curţii Constituţionale privind reforma…

3 ore ago

S-au ridicat restricțiile sanitare veterinare impuse la Gottlob, ca urmare a stingerii focarului de pestă porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș a anunțat că de luni, 29 decembrie…

3 ore ago

Dumbrăvița va avea o grădiniță nouă în zona Cora

Primăria Comunei Dumbrăvița anunță demararea proiectului „Construire grădiniță – zona Cora, localitatea Dumbrăvița”, o investiție…

6 ore ago

Consilierii locali timișoreni au aprobat taxele și impozitele majorate, conform noilor decizii ale Guvernului Bolojan

Timișorenii și firmele locale vor plăti, de anul viitor, noi taxe și impozite, la valori…

8 ore ago