Timişorenii ar putea plăti doar jumătate din actualul preţ al gigacaloriei, dar numai peste trei sau patru ani. O ieftinire a gigacaloriei este posibilă, însă nu în viitorul foarte apropiat.
Scăderea preţului gigacaloriei va fi posibilă, în viziunea celor de la Primăria Timişoara, abia după deschiderea a două fabrici în oraş şi a unei centrale de cartier. Deși timișorenii nu vor plăti mai puțin în acest an, retehnologizarea Coltermului este în grafic, primele utilaje de la CET Sud au început deja să funcţioneze.
Timişorenii nu vor avea probleme în această iarnă, având în vedere că datoriile Coltermului au fost lichidate şi furnizorii de materie primă sunt cu plata la zi. „Am promis că vom reduce cu 25% preţul gigacaloriei. Aveam în plan ca la distanţe mari de centrală, unde reţeaua de transport este în stare proastă, să existe posibilitatea realizării unei centrale de cartier, care să functioneze fără pierderi. Acum se ia în calcul acest principiu.
Vom ajunge în situaţia ca tot ceea ce producem în centrala CET Sud să ajungă la cetăţeni cu un randament mult îmbunătăţit faţă de situația actuală, vom reabilita reţelele care merită pentru a reduce costurile, vom produce energie termică şi o vom face în cogenerare”, a spus primarul Nicolae Robu.
A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…
Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…
Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…
Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…
Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…
Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…