Categories: Cultura

Curs de maiestrie pianistica, sustinut de Gabriel Amiras

Unul dintre cei mai buni pianiști din lume, de asemenea pedagog de excepție, vine la Timișoara, unde le va ține studenților de la Conservator un curs special de măiestrie.

La cursul de măiestrie interpretativă pianistică al pianistului Gabriel Amiraș, care vine din Germania, participă studenți de la Universitatea Naționala de Muzică București, de la Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca, dar și de la facultățile de profil din Brașov, Deva, Timișoara.
 Acest masterclass se desfășoară în cadrul proiectului Panoramic XX al Facultății de Muzică din cadrul UVT, coordonat de pianistul conf. univ. dr. Sorin Dogariu, la rândul lui fost elev al lui Amiraș.

Gabriel Amiraș a absolvit summa cum laude Conservatorul din Moscova. Are în urmă 40 de ani de muzică, în care a colaborat cu orchestre conduse de cei mai renumiți dirijori (Hans Swarowski, Kurt Adler, Klaus Pringsheim, Jaques Pernoo, Michiyochi Inoue, Erich Bergel). Numărul concertelor sale în Europa și America Latină atinge 1.000.

Cursurile de măiestrie sustinute de Amiraș la Roma, Milano, Paris, Weimar, Stuttgart, ca și in România, sunt un permanent prilej de descoperire și susținere a unor noi tinere talente dornice să ia contact cu arta prestigiosului artist. Cursul de la Timișoara se desfășoară în perioada 30 noiembrie – 2 decembrie.

Share
Published by
editor

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

16 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

16 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

18 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

19 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

21 de ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

23 de ore ago