Categories: Alegeri

In materie de regionalizare, Horia Cristian zice azi da, maine ba

Greu cu Facebook-ul în campanie! În decurs de câteva zile, candidatul USL pe Colegiul I Deputaţi Horia Cristian a dat două răspunsuri diferite, la aceeaşi întrebare pe tema regionalizării. Inițial, actualul deputat a susținut că întrebările erau diferite. Acum, spune altceva.

Luni, 22 octombrie, candidatul USL pe Colegiul I Deputaţi Timişoara, Horia Cristian, a răspuns categoric „Nu” la întrebarea „Aţi fi de acord cu o eventual autonomie economică şi administrativă a Banatului şi a Transilvaniei faţă de Bucureşti, după modelul Germaniei”. Șase zile mai târziu, duminică, 25 octombrie, la aceeaşi întrebare, acelaşi Horia Cristian a răspuns, la fel de hotărât, „Da”.

Întrebat cum se poate să-și schimbe radical părerea într-o chestiune atât de serioasă, într-un timp atât de scurt, Horia Cristian a dat-o la întors. „Am răspuns ‘nu’, pentru că întrebarea nu privea o regionalizare adevărată, ci o enclavizare. Aşa suna la modul la care era pusă. Apoi am spus ‘da’, pentru că sunt pentru o regionalizare adevărată”, a explicat, în primă fază, deputatul.

Când i s-a pus în faţă dovada că întrebările erau identice, iar răspunsurile, diametral opuse, Cristian a declarat sec: „Nu am spus eu ‘Da’ la cea de-a doua întrebare. Nu e răspunsul meu”. Asta, deși ambele răspunsuri fuseseră date pe pagina lui de Facebook.

Share
Published by
editor

Recent Posts

Rectorul UPT atrage atenția asupra transformării profunde pe care AI o aduce pe piața muncii și în mediul academic

Florin Drăgan, rectorul UPT vorbește deschis despre un subiect important al zilelor noastre, efectele inteligenței…

3 ore ago

Crimă la stână! Un cioban a fost omorât cu sânge rece, iar suspectul a fost prins după câteva ore de căutări

Miercuri dimineața, în jurul orei 8, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făget – Secția 10…

4 ore ago

Au început lucrările de amenajare a două noi sensuri giratorii, la Albina și Sacoșu Turcesc, pe drumul județean Timișoara – Buziaș/FOTO

Două noi sensuri giratorii vor fi amenajate în cursul acestui an pe drumul județean care…

6 ore ago

Primăria Timișoara suspendă temporar încasarea taxelor și impozitelor locale, pentru aplicarea noilor reduceri fiscale

Timp de trei zile, încasarea taxelor și impozitelor locale va fi suspendată de către Direcția…

8 ore ago

Finanțarea din fondurile publice ale Timișului a acțiunilor sportive, în dezbatere publică

Timișenii își pot spune opinia asupra modului în care județul va finanța din bani publici…

8 ore ago