Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România a reziliat contractul pentru lotul 1 al autostrăzii Nădlac – Arad. Construcția acestuia fusese câștigată la licitație de asocierea SC Romstrade SRL – Monteadriano Engenharia e Construcao SA – SC Donrep Construct SRL.
În 8 noiembrie, CNADNR a transmis înştiinţarea de reziliere a contractului în conformitate cu prevederile Sub-Clauzei 15.2 din Condiţiile Speciale ale Contractului. „Decizia a fost luată ca urmare a neîndeplinirii obligaţiilor contractuale de către antreprenor, în principal în ceea ce priveşte progresul înregistrat în derularea lucrărilor, dar şi referitor la alte deficienţe constatate”, precizează CNADNR.
Lotul 1 din autostrada Nădlac – Arad, cu o lungime de 22 kilometri, trebuie executat de asocierea româno-portugheză Romstrade – Monteadriano Engenharia e Construcao – Donrep Construct, pentru suma de 115,8 milioane de euro. Directorul general al CNADNR, Mircea Pop, a precizat că motivul principal al rezilierii contractului este reprezentat de întârzierile în execuție, proiectul fiind în prezent la stadiul de 20%, față de 70%, cât ar fi fost indicat. Romstrade, firma care conduce asocierea pentru construcția lotului 1, îi aparține lui Nelu Iordache.
Luni, 9 februarie, a avut loc predarea amplasamentului și emiterea ordinului de începere a lucrărilor…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 10.02.2026, unde se vor executa reparaţii…
Transportul public va fi mai accesibil pentru comunitatea din Moşniţa Nouă. Începând cu data de…
Primăria Timișoara ne anunță că a depus la ADR Vest cererea de finanțare pentru realizarea…
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță începerea înscrierilor pentru cea de-a treia serie…
Federația Română de Șah anunță că anul competițional 2026 va debuta în forță la Timișoara,…