În anii precedenți, bicicliștii au iluminat Bradul de Crăciun Verde pentru Biciclete. Acum, echipa VpB vrea să întâmpine sărbătorile într-un mod cu totul deosebit: va aprinde primele lumini prin… pedalare.
„Vom ilumina o bicicletă uriașă în mod ecologic, cu ajutorul unor biciclete obișnuite, montate pe suporți legați la un generator de curent. Scopul nostru este acela de a transforma Sărbătorile de Iarnă în Sărbători ECO şi pline de mişcare”, spun organizatorii evenimentului.
„Am ales data de 21 decembrie 2012 pentru a marca nu sfârșitul lumii, ci un nou început: noi avem puterea de a aduce schimbarea în lume, prin faptele noastre, prin grija față de natură și față de cei de lângă noi”, subliniază cei de la VpB. Sunteți invitați, așadar, vineri, de la ora 18, să luaţi parte la un eveniment unic in Timișoara: iluminarea Bicicletei VpB, situată în parcarea Timco, lângă Casa Verde pentru Biciclete.
Bicicleta VpB va rămâne până în primăvară în parcarea Timco, pentru a le reaminti timișorenilor că viitorul aparține vehiculelor pe două roți. și trebuie să le reamintească oamenilor în permanență că bicicleta este vehiculul viitorului.
Campania „Verde pentru Biciclete” este prima iniţiativă din Timişoara care încurajează adoptarea mersului pe bicicletă ca alternativă ecologică pentru deplasarea prin oraş. În prezent, pe străzile din Timișoara circulă 12.500 de biciclişti cu număr „Verde pentru Biciclete”.
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…
Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…
În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…
Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…
Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…
În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…