Categories: Social

Alerta printre vanatori: sacalii au dat navala in Timis

Nu este vorba de oameni sau politicieni cu comportament de șacali, ci chiar de animalele în cauză. Cu toate că aria lor de răspândire este nordul Africii, sudul Asiei și sudul Europei, tot mai mulți șacali au ajuns și în județul Timiș. Ei fac ravagii atât în rândul vânatului mic, dar și la animalele domestice.

Un vânător din Timiș, care a reușit zilele trecute să împuște doi șacali, ne-a declarat că numărul acestora este tot mai mare în zonă. „Sunt animale foarte periculoase, am văzut tot mai multe în ultimul timp. Este un animal care trăiește mai mult în stepă, în pustă. Știam că ar exista zona Bărăganului, dar nu am auzit până de curând că ar fi ajuns și în Timiș. Am vorbit cu mai mulți colegi vănători și cică ar fi ajuns la noi de prin Serbia”, spune omul.

La rândul său, Cornel Lera, directorul Asociației Județene pentru Vânătoare și Pescuit Sportiv, afirmă că șacalii au devenit deja o problemă în județ. „Șacalii din România, pe unde au fost, au cam distrus efectivele de vânat și, în căutare de hrană, au ajuns să migreze în alte zone ale țării. Așa au ajuns și în Timiș. Au venit în România, cu ceva ani în urmă, din Bulgaria, într-o iarnă foarte geroasă. De acolo au tot înaintat în Câmpia Română, până au ajuns la noi.

Sunt animale foarte active care fac mai multă pagubă decât lupii. Problema este că pot fi confundați cu vulpile”, ne-a declarat Lera. El a mai spus că trebuie intervenit cât mai repecde în chestiunea șacalilor, până când pagubele făcute de aceștia nu vor fi mult mai mari. „Vom solicita pentru anul viitor să facem un plan pentru combaterea lor”, a mai spus Lera.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

11 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

11 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

13 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

13 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

17 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

17 ore ago