Peste 40.000 de sârbi, ucraineni şi bulgari de rit vechi din Timiş se pregătesc să treacă în noul an, la miezul nopţii de duminică spre luni. Mulţi dintre ei vor avea ocazia să-şi ureze „Srecna Nova Godina!” (La Mulţi Ani!) în localurile din Timişoara.
Potrivit secretarului Uniunii Sârbilor din România, Zlatiborca Marcov, fie că vor petrece acasă sau în localuri, de pe mesele sârbilor nu vor lipsi meniurile tradiţionale specifice: karageorgevaci pleskavita, friptură de miel şi purcel, specialităţi de afumături sau deliciosul tort cu nucă şi ghibaniţa. „Nelipsit este colacul Vasiliţa, cu multe nuci şi stafide, în cinstea Sfântului Vasile cel Mare pe care-l prăznuim în prima zi a noului an”, spune Marcov.
Sârbii nu uită o veche tradiţie, care spune că cei care se lasă acoperiţi înainte de miezul nopţii de fustele ţigăncilor vor avea noroc tot anul. Pentru a sparge necazul şi ghinioanele din anul care a trecut, ei vor sparge de podele paharele din care au băut prima şampanie în noul an, fiind convinşi că astfel vor fi sănătoşi şi norocoşi.
Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…
Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…
Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…
Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…