Categories: Administratie

Robu e curajos: „Sunt sigur ca proiectele Timisoarei vor primi bani”

Primarul Nicolae Robu încearcă să dreagă busuiocul, după ce mare parte din proiectele sale au fost trecute cu vederea de Guvernul Ponta. Liberalul e convins că banii vor ajunge la Timișoara. Asta, deși în proiectul de buget nu sunt prevăzute nici șoseaua de centură, nici spitalul de copii sau sala polivalentă.

Nicolae Robu susține că ordinul primit de parlamentarii USL, conform căruia nu mai pot propune amendamente pe bugetul din 2013, este doar praf în ochi. Proiectele mari ale Timişoarei nu vor fi afectate de acest dictat.

„Aceste lucruri se întâmplă întotdeauna când se adoptă bugetul. Pentru ca bugetul să nu fie inconsistent se evită amendamentele. Sunt nemulţumit că nu apar finanţări explicite pentru obiectivele din Timişoara, dar refuz să cred că Timişoara nu va beneficia de fonduri guvernamentale pentru proiecte. Mă voi lupta pentru aceste proiecte şi sunt sigur că ele vor fi finalizate”, a declarat Robu. (sursa foto: www.skyscraper.com)

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

SCM Poli, sub așteptări în Maramureș. Portarul Makaria, coșmarul alb-violeților

Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…

5 ore ago

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

12 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

12 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

13 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

14 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

17 ore ago