Categories: Administratie

Cinematografele se intorc la primarie

În cel mult o lună și jumătate, Primăria Timișoara va prelua fostele cinematografe. Ministrul Culturii, Daniel Barbu, a spus că întreg patrimoniul RADEF va trece în administrarea autorităților locale.

Cinematografele din Timișoara care aparțin RADEF vor trece în „ograda” primăriei, așa cum își dorea Nicolae Robu. Ministrul Culturii, Daniel Barbu, spune, de altfel, că în toată țara vor mai fi păstrate la minister aproximativ 30 de cinematografe. „În următoarele săptămâni, sper să nu greșesc că până la Paște, cinematografele din Timișoara vor trece în fapt în administrarea municipalității”, a spus Barbu.

Destinația a cel puțin două dintre acestea este stabilită deja de primarul Timișoarei. Unul dintre ele va fi dat Facultății de Arte a Universității de Vest, iar celălalt, Casei de Cultură a Studenților. Deocamdată, Nicolae Robu nu știe nici care sunt cele două spații și nici care va fi destinația celorlalte. Totul urmează să fie stabilit după o analiză stării în care se află imobilele. În prezent, multe dintre fostele cinematografe sunt niște ruine. Singurele funcţionale sunt Studio şi Timiş.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

15 minute ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

O oră ago

SELLification4EDUcation – educația inteligentă se construiește prin profesori susținuți

Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…

4 ore ago

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

22 de ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

23 de ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

23 de ore ago