Categories: Timp liber

Proiectii de gala pentru „Pozitia copilului”, la Timisoara

Actorii Luminița Gheorghiu, Bogdan Dumitrache, Ilinca Goia și Natașa Raab vin la Timișoara pentru două proiecții de gală ale filmului „Poziția Copilului”, răsplătit cu Ursul de Aur la Berlinala din acest an.

Filmul „Poziția copilului”, regizat de Călin Peter Netzer, va avea două proiecții de gală la Timișoara. Prima dintre ele va avea loc de la ora 19, la Cinema City, iar cea de-a doua, de la ora 20, va fi la Filarmonica Banatul. Spectactorii vor avea astfel ocazia să-i cunoască pe actorii Luminița Gheorghiu, Bogdan Dumitrache, Ilinca Goia și Natașa Raab, să primească autografe și să admire trofeul Ursul de Aur.

După a treia săptămână în cinematografe, „Poziția copilului” are peste 60.000 de spectator și încasări de aproape 850.000 de lei. Pelicula a avut cel mai bun debut în cinematografe pentru un film autohton în ultimul deceniu, cu peste 19.000 de spectatori.

„Poziția copilului” este cel de-al treilea lungmetraj al lui Călin Peter Netzer. Filmul vorbeşte cu dramatism, cu emoţie, dar şi cu umor despre traumele sufocării copiilor prin dragoste şi despre amprentele pe care le lasă părinţii asupra personalităţii acestora. Scenariul este semnat de Răzvan Rădulescu şi Călin Peter Netzer. Luminița Gheorghiu și Bogdan Dumitrache au rolurile principale, de mamă și fiu. Li se alătură Nataşa Raab, Florin Zamfirescu, Ilinca Goia, Adrian Titieni, Cerasela Iosifescu, Mimi Brănescu, Vlad Ivanov și Tania Popa.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Direcția de Cultură dă aviz negativ pentru parcarea multietajată de la Bega. Viceprimarul Romocean e supărată

Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…

5 ore ago

Începând de astăzi se pot plăti impozitele şi taxele la casieria din cadrul Primăriei Ghiroda

Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…

6 ore ago

Școala de Design Circular Cultures ajunge pentru prima dată în România. Nu oriunde, ci chiar la UPT

British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…

8 ore ago

La Școala Gimnazială nr. 2 din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice noi

La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…

8 ore ago

În lumea bună! Timișul, prezent la cel mai important târg internațional de turism al momentului

La inițiativa Consiliului Județean Timiș, România va fi reprezentată prin mai multe organizații de promovare…

8 ore ago

Universitatea de Vest Timişoara primește un teren de 24.000 de metri pătrați la Dumbrăvița. Vrea să ridice acolo un nou liceu

Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…

10 ore ago