Categories: Economic

Zboruri de vacanta de pe Aeroportul International „Traian Vuia”

Aeroporul Internaţional „Traian Vuia” Timişoara se pregătește pentru destinațiile de vacanță. De aici vor pleca mai multe zboruri directe către destinaţii apreciate de către locuitorii din vestul ţării. Deja sunt confirmate trei zboruri charter către Turcia, Grecia şi Tunisia.

„Am purtat discuţii cu mai multe companii aeriene interesate să opereze curse de vacanță, iar până în acest moment avem confirmate trei destinaţii. Vom continua demersurile de atragere a firmelor de turism şi a altor companii aeriene, astfel încât să oferim cât mai multe zboruri spre destinaţii turistice pentru locuitorii din vestul ţării”, spune directorul AIT, Daniel Idolu.

Primul zbor charter va fi Timişoara – Antalya şi retur, de la începutul lunii mai până în octombrie. Cursele charter vor fi operate de Compania Pegasus Airlines, cu aeronave de tip Boeing 737. Zborurile vor avea o frecvenţă săptămânală, în fiecare zi de joi.

Începând cu 10 iunie, Compania Aegean Airlines va opera zboruri spre aeroportul din Heraklion, în fiecare luni, până în 23 septembrie. Charterele vor decola din Timişoara la ora 12 şi vor ajunge la Heraklion două ceasuri mai târziu, aeronavele fiind de tip Airbus A320.

Tunisia este de-a treia destinaţie de vacanţă cu zbor direct din Timişoara. Charterele vor decola la miezul nopții dintre joi și vineri, din 15 iunie până în 15 septembrie. Zborurile vor fi operate de Compania Tunis Airlines, cu aeronave de tip Boeing B737.

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Războiul suveraniştilor, faza pe excremente, şi legătura cu… măgarul lui Buridan

De vreo săptămână, un război necruţător a început între cele două vidanje media, care au…

27 de minute ago

AJF adună copiii Timișoarei în fața televizorului pentru meciul României cu Turcia

Prima acțiune a „noului AJF” are în centru copiii orașului. Astfel, joi, 26 martie, Sala…

43 de minute ago

Horticultura amenajează parcul din fața Spitalului de Copii: “Un loc mic, dar cu un impact mare”

Angajaţii Horticultura au demarat lucrările pentru amenajarea micului parc din Spitalului de Copii „Louis Țurcanu”.…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 24 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 24.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Alfred Simonis respinge informațiile despre „palatul” său: „Nu este casa mea, ci o investiție imobiliară”

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că imobilul din Moşniţa Nouă prezentat recent în…

17 ore ago