Ziua Mondială a Sindromului Down va fi marcată, joi, și la Timișoara. Această zi este dedicată drepturilor, incluziunii şi stării de bine a persoanelor cu sindrom Down. Data de 21.03 a fost aleasă deoarece simbolizează triplarea cromozomului 21, condiţie unică a persoanelor cu sindrom Down.
Joi, câteva sute de copii din Timişoara vor purta câte o brăţară cu trei mărgele, confecţionată de copiii voluntari ai Asociației „Construieste-ți lumea!”. Mărgelele reprezintă cei trei cromozomi 21. La unele clase, învăţătorii le vor vorbi elevilor despre dificultăţile cu care se confruntă copiii cu sindrom Down, dar şi despre calităţile şi potenţialul lor. De asemenea, cei mici vor afla că pot contribui la starea de bine a persoanelor cu sindrom Down, doar fiind prietenoşi cu aceştia.
Sâmbătă, 23 martie, părinţii şi copiii lor cu sindrom Down vor fi invitaţi la sediul Asociaţiei „Construieşte-ţi lumea!”. Copiii se vor bucura de o petrecere animată de câţiva studenţi voluntari, în timp ce părinţii vor participa la o discuţie privind înfiinţarea unei baze de date cu terapii si intervenţii eficiente în recuperarea copiilor cu sindrom Down.
La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…
Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…
Consiliul Județean Timiș a aprobat luni includerea drumului de legătură dintre Aeroportul Internațional Timișoara și…
Clubul Politehnica a anunțat că a trecut la cele veșnice prof. univ. dr. ing. Tadeus…
Un bărbat a ajuns la spital pentru că o femeie nu a fost atentă la…
Societatea Aquatim, Administrația Bazinală de Apă Banat, Fundația Aquatim și Librăriile Cărturești continuă și în…