Categories: Politica

Bojin candideaza de unul singur pentru un nou mandat

Actualul preşedinte al social-democraţilor din Timiş, Titu Bojin, candidează de unul singur pentru un nou mandat în PSD. Pe 5 aprilie, de la ora 14, la Expovest va avea loc Conferinţa Judeţeană de alegeri a PSD Timiş.

În afara preşedintelui, delegaţii social-democraţi vor alege şi Consiliul Judeţean al PSD Timiş, format din 160 de membri. Mult mai târziu, după Congresul Naţional PSD, din 19-20 aprilie, cei 160 de aleşi în Consiliul Judeţean al PSD Timiş vor stabili prim-vicepreşedintele, vicepreşedinţii filialei judeţene şi biroul de conducere al PSD Timiş. Până atunci, biroul de conducere al PSD Timiş rămâne cel actual.

La alegerile pentru conducerea PSD Timişoara, din 23 martie, nu s-a mai votat la urne pentru cele mai importante funcţii din partid. Având în vedere că pentru funcţiile de preşedinte şi prim-vicepreşedinte era doar câte un singur candidat, s-a recurs la votul la vedere, cu mâna sus. Acelaşi lucru s-ar putea întâmpla şi vineri la Expovest.

La ultimele alegeri importante dintr-o filială PSD, desfăşurate la Giroc, Ionel Toma, primarul localităţii, a candidat tot de unul singur pentru un nou mandat de preşedinte. Toma va deveni mai mult ca sigur vicepreşedinte PSD la nivel judeţean.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

2 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

4 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

6 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

7 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

7 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

8 ore ago