În podul liceului „Nikolaus Lenau” au fost găsite câteva zeci de cartușe de pistol mitralieră. Acestea provin din al doilea război mondial și urmează să fie distruse.
Cartușele au fost descoperite, într-o bucată de pânză, de muncitorii care lucrează la reabilitarea clădirii. Ei au numărat nu mai puțin de 38 de proiectile, după care au anunțat autoritățile. Cartușele au fost preluate de cei de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență și vor fi distruse. Podul va fi verificat pentru a se vedea dacă nu mai sunt și alte „surprize” de acest gen.
Reabilitarea clădirii în care funcționează Liceul Lenau costă 700.000 de euro, bani veniți de la Banca Germană pentru Dezvoltare. Lucrările au început în martie și vor fi terminate în circa opt luni.
Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…
Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…
În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…
Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…
La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…
Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…