BC Timba primește, în sfârșit, bani de la Primăria Timișoara. Suma reprezintă doar 10% din cea alocată pentru BC Timișoara și a fost votată de consilierii locali, în ciuda opoziției primarului Nicolae Robu.
Social-democratul Alfred Simonis a propus ca „urșii” de la Timba să primească, de la municipalitate, 200.000 de lei. Luna trecută, consilierii locali au alocat două milioane de lei pentru BC Timișoara, lăsând, din nou, pe alături cealaltă echipă de baschet a Timișoarei.
Primarul Nicolae Robu n-a fost deloc încântat de propunerea lui Simonis. „Am o mare apreciere pentru Timba. A reușit să rămână în Liga 1. Îmi păstrez punctul de vedere și nu pot fi de acord cu alocarea de bani. Noi suntem asociați la BC Timișoara și nu putem finanța cealaltă echipă. Între ele ar fi o competiție și nu le putem finanța pe amândouă. Ar fi blat”, a declarat edilul șef. Cu toată opoziția lui Robu, consilierii locali au votat în favoarea finanțării „urșilor”. Propunerea a trecut cu 18 voturi „pentru”.
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…