Categories: Social

Flash mob pentru tinerii cu autism

Tineri și adulți cu autism au dansat zumba în centrul orașului și la mall, împreună cu voluntarii „Pentru voi” și alți tineri timișoreni.

Două flash mob-uri pentru conștientizarea autismului au avut loc sâmbătă la Timișoara. Mai multe persoane care suferă de acestă afecțiune și familiile lor, împreună cu voluntarii „Pentru Voi”, au împărțit pliante și au dansat zumba, într-o acțiune menită să atragă atenția asupra problematicii pe care o ridică această dizabilitate.

„Încercăm tot timpul să venim cu idei noi prin care să atragem atenția asupra activității pe care o desfășoară fundația. Încercam prin acțiuni cât mai inedite să atragem atenția lumii că există aceste persoane în comunitatea noastră, că au nevoie de noi și că avem nevoie, la rândul nostru, ca și comunitatea să se implice și să ne ajute pentru a-i ajuta pe cei cu autism și pe familiile lor”, a declarat PR-ul Fundației „Pentru Voi”, Nicoleta Ciocov.

Autismul este o dizabilitate de dezvoltare care apare de obicei în primii trei ani din viață. Afectează abilitățile de comunicare și socializare și este asociat cu rutine rigide și comportamente repetitive, cum ar fi, spre exemplu, aranjarea în mod obsesiv a obiectelor. Nu se cunoaște nici cauza apariției acestuia, nici tratamentul și durează toată viața. Cele mai recente studii arată că unul din o sută de copii are autism, fiind mai des diagnosticat decât diabetul sau cancerul.

[nggallery id=1555]

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Primarul Dominic Fritz e optimist pe tema finalizării lucrărilor la stadionul LEGO: ”Tragem tare să terminăm în toamnă”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…

4 ore ago

Aquatim are licența de operare reînnoită pentru următorii cinci ani

Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…

4 ore ago

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

5 ore ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

6 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

6 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

8 ore ago