Categories: Poli Timisoara

Lista lui Velcea pentru Liga I

Poliştii nu au timp să se bucure de promovarea în Liga I. După ultimul joc, cel de miercuri cu FC Bihor de pe teren propriu, conducerea lui Poli Timişoara va avea foarte puţin timp până la startul primei ligi. Foarte puţini jucători din actualul lot pot face faţă primei ligi, ceea ce îi obligă pe cei din conducere să demareze negocieri pentru transferul mai multor fotbalişti cu experienţă competiţională.

Valentin Velcea are o listă pe care se regăsesc fotbalişti pentru întărirea tuturor compertimentelor. De la retrogradata Concordia Chiajna sunt vizaţi Florin Ilie (fundaş central), Belu-Iordache (fundaş dreapta) şi Alex Popovici, toţi trei crescuţi la juniorii lui Poli, dar plecaţi la Chiajna pentru a nu pierde contactul cu primul eşalon. Cei trei fotbalişti aparţin de Marian Iancu, care a garantat în mai multe rânduri că, dacă Poli va promova, vor fi trimişi înapoi.

Un contingent important de jucători ar putea vei de la Dinamo, şi de această dată fiind vorba despre reveniri. Vorbim în primul rând de Cristi Scutaru (fundaş central) şi Mircea Axente (atacant), ambii cu experienţă la nivelul primei ligi. Mai sunt în atenţia lui Poli Alin Roman (mijlocaş central) şi Darius Buia (atacant). Pentru primul, Poli va negocia cu Dan Pitpaiac, prietenul şi colaboratorul lui Călin Rosenblum, în timp ce pentru Buia junior tratativele vor fi purtate cu Giovani Becali.

Nicolas Gorobsov (mijlocaş central), fotbalistul lui AC Torino, a fost şi este unul din favoriţii lui Velcea, care şi l-a dorit mereu în lot. După refuzul de anul trecut, Gorbsov ar putea reveni la Timişoara, unde poate găsi siguranţă şi din punct de vedere material. Andrei Făgărăşanu de la FC Hunedoara este un alt mijlocaş dorit de Poli Timişoara încă de anul trecut. Liber de contract, acesta poate ajunge uşor la Poli.

Poli va avea nevoie de un atacant experimentat, iar prima opţiune a lui Valentin Velcea pare să fie Cristi Bud, atacantul împrumutat de CFR Cluj la FC Bihor Oradea. Atacantul poate fi convins să vină la Poli, soţia acestuia fiind din Timişoara, cei doi dorind să se stabilească în oraşul de pe Bega.

Conducerea lui Poli negociază cu mai mulţi impresari în vederea testării pieţei externe, în special cea din spaţiul exiugoslav şi portughez. La fel de evident este şi că mai mulţi jucători din actualul lot vor fi puşi pe liber. Fără emoţii pentru a continua cu Poli şi sezonul viitor sunt Răzvan Trandu, Redjepi, Adrian Poparadu, Ovidiu Petre, Alin Şeroni, Cristi Bărbuţ, Cristi Boldea, Szekely, dar şi mai tinerii Todorov, Bocşan sau Artean.

Share
Published by
Sabin Cara

Recent Posts

Momente magice și la Facultatea de Macanică UPT cu ocazia Târgului de Crăciun

Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…

5 ore ago

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

6 ore ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

6 ore ago

S-au cam dus zăpezile de altă dată. Ce prime de Crăciun au mai încasat angajaţii companiilor de stat

Pe fondul măsurilor de austeritate impuse de Guvernul Bolojan, site-ul Economedia.ro a făcut o analiză…

8 ore ago

Vine frigul și vom avea parte și de precipitații

Temperaturile se vor situa sub cele specifice, până aproape de sfârşitul lunii ianuarie, anunţă vineri…

9 ore ago

„Money for Nothing”, baladă pentru Chiș Culiță

Ca oricare alt funcționar public, și directorul PLM Chiș Culiță este protejat de legea românească…

11 ore ago