Categories: SocialUltima ora

Sorin Udrea a fost arestat pentru 29 de zile

Interlopul Sorin Udrea și trei dintre partenerii săi de „afaceri” au primit, vineri noaptea, mandate de arestare pentru 29 de zile. Alți doi membri ai grupării vor fi cercetați în libertate. Audierile de la Tribunalul Timiș au durat ore în șir.

Sorin Udrea și amicii lui au fost reținuți miercuri seară, pentru 24 de ore. Udrea, supranumit „stăpânul orașului”, a fost luat de mascați din tribunele stadionului din Chișoda. În timpul acestei acțiuni, toată lumea, spectatori și fotbaliști, au fost pusă la pământ. În aceeași seară au avut loc și mai multe percheziții la locuințele membrilor grupării.

„Gașca” lui Sorin Udrea era supravegheată de polițiști de mai bine de doi ani. Ultimul scandal a avut loc în weekend-ul trecut, când au atacat, într-un club, un membru al unui clan rival. Bărbarul a ajuns la spital cu o sabie înfiptă în umăr. În timp ce acesta primea îngrijiri medicale, membri ai celor două grupări s-au bătut în Urgență, sub ochii stupefiați ai medicilor și asistentelor.

Vineri noapte, judecătorii de la Tribunalul Timiș au decis ca Sorin Udrea, Viorel Cosma, Stelian Mocanu și Caius Gazibara să fie arestati preventiv pentru 29 de zile. Cei patru sunt acuzați de constituire de grup infracțional organizat, tâlhărie și contrabandă. În plus, Udrea este acuzat și de folosire de arme și muniții fără a avea acest drept și șantaj, iar Caius Gazibara, de tentativă de omor și ultraj. Avocații lor au declarat recurs. Darius Gazibara și Ciprian Gavrilă vor fi cercetați în stare de libertate.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Momente magice și la Facultatea de Macanică UPT cu ocazia Târgului de Crcăciun

Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…

O oră ago

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

2 ore ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

2 ore ago

S-au cam dus zăpezile de altă dată. Ce prime de Crăciun au mai încasat angajaţii companiilor de stat

Pe fondul măsurilor de austeritate impuse de Guvernul Bolojan, site-ul Economedia.ro a făcut o analiză…

4 ore ago

Vine frigul și vom avea parte și de precipitații

Temperaturile se vor situa sub cele specifice, până aproape de sfârşitul lunii ianuarie, anunţă vineri…

5 ore ago

„Money for Nothing”, baladă pentru Chiș Culiță

Ca oricare alt funcționar public, și directorul PLM Chiș Culiță este protejat de legea românească…

7 ore ago