„Cutiile mov” care au apărut precum ciupercile după ploaie în stațiile de transport în comun și intersecțiile din Timișoara ajung, vineri, și în consiliul local. Pedelistul Ștefan Sandu va atenționa executivul PMT asupra amplasării total nepotrivite a acestora.
De câteva săptămâni, în majoritatea stațiilor de transport în comun, dar și prin intersecțiile cele mai circulate au apărut mai multe automate de încărcare a cartelelor de telefone și plăţi ale diverselor facturi. Deși, teoretic, utile, acestea ridică mai multe probleme, sesizate de consilierul PDL Ștefan Sandu.
„Sunt amplasate în cele mai nepotrivite locuri, în stațiile de autobuz, în zona în care, în mod normal, se deschid ușile, la colțurile intersecților unde maschează eventualii pietoni care vor să traverseze pe trecerea de pietoni. Pun astfel în pericol atât siguranța cetățenilor din zonă, dar încurcă extrem de mult și traficul”, susține Sandu. În plus, unele automate au fost deja devastate de trecători. Culmea este că, în câteva ore de la vandalizare, au fost înlocuite cu unele noi nouțe. Este și cazul celui din stația Piața Veteranilor, în Calea Șagului, care a trecut prin acest proces în cursul zilei de miercuri.
Ștefan Sandu nu știe cine a autorizat amplasarea acestor automate, pentru că toate par puse după bunul plac al firmei care le deține. Democrat-liberalul va cere explicații pe acest subiect executivului primăriei la ședința de vineri a CL.
Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…
Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…
Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…
Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…
Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…
Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…