Categories: Primăria Timişoara

Ostaficiuc, sfatuit sa stea departe de „penibilii” care rad de metrou

Primarul Nicolae Robu îi explică liderului PDL Timiş cum stă treaba cu metroul din Timișoara. Nu-i spune exact când va putea circula pe liniile subterane, dar îi dă un sfat: să nu mai stea alături „penibilii” care râd de ideile venite din biroul nr. 1 de pe CD Loga.

Fostul preşedinte de la CJT, Constantin Ostaficiuc, ieșit din hibernare la finele săptămânii trecute, s-a luat și de planurile futuriste ale primarului Nicolae Robu. „Vreau să ştiu şi eu când voi circula cu metroul. Vreau să ştiu când de pe aeroportul din Timişoara va decola din nou Austrian Airlines, de exemplu, sau care companie se va retrage? Vreau să ştiu cum vom conecta Timişoara şi judeţul Timiş la reţelele de transport internaţionale”, a spus Ostaficiuc.

Replica primarului Robu a venit la prima ieșire publică a acestuia. „Îl ştiu pe domnul Ostaficiuc ca un om inteligent, cred că ştie şi singur când se va plimba cu metroul. Am spus că liniile de cale ferată vor fi duse în subteran la momentul la care vor putea fi găsiţi bani pentru aşa ceva. Nu cred că domnul Ostaficiuc va sta alături de colegii lui care se scaldă în penibil, este de altă clasă. Soluţia de a duce în subteran liniile ferate este de departe cea mai potrivită după părerea specialiştilor. Cei care vin să facă miştocăreală de aceste idei sunt ei penibili. Nu aceste idei sunt penibile, pentru că marii ahitecţi spun că aceasta e soluţia cea mai raţională. Când liniile ferate vor ajunge în subteran, vor circula pe acolo şi garnituri tip metrou”, a spus Robu.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

28 de minute ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

2 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

3 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

4 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

4 ore ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

4 ore ago