Robu joaca sute de milioane de euro pe Facebook

Primarul Nicolae Robu continuă guvernarea via rețele de socializare. Plictisindu-se probabil pe plaja de la Mamaia, liberalul dă drumul unui nou sondaj, prin care îi întreabă pe timișoreni dacă sunt de acord cu voteze marile proiecte inițiate de… administrația Ciuhandu! Robu vorbește despre „sute de milioane de euro” care vor veni la Timișoara până în mai 2016, pe proiecte care vor fi întocmite sub „domnia” lui.

Nicolae Robu începe prin a le reaminti prietenilor lor virtuali că a fost „locomotiva USL”, obținând peste 55.000 de voturi, mai multe decât a adunat USL la Timișoara. Statistica pare să fie o preocupare constantă a liberalului, care folosește tot mai des această formulare. Apoi trece la chestiuni mai serioase, cum ar fi prioritățile absolute din proiectul „Robu pentru Timișoara”. Acestea sunt: „(i) realizarea / largirea de subpasaje, (ii) reabilitarea / largirea de carosabile, (iii) reabilitarea / realizarea de trotuare si piste pt biciclete, (iv) realizarea de parcari, (v) managementul computerizat al traficului, (vi) reabilitarea si pietonizarea centrului istoric, (vii) reabilitarea malurilor Begai, (viii) retehnologizarea COLTERM, etc.”. Toate acestea, „pe cât posibil, cu fonduri europene nerambursabile”. Pentru toate acestea, spune Robu, există „oportunități de finanțare europeană pe programele 2007-2013”.

Proiectul „Robu pentru Timișoara” prevede, de asemenea, „perfectionarea transportului in comun, in principal prin: (i) extinderea / reabilitarea liniilor de troleibuz si tramvai, (ii) reabilitarea capitala, cu aducerea la standarde de tramvaie noi, a 20-30 de tramvaie existente, (iii) achizitia a 30-40 de tramvaie noi, precum si a unor noi autobuze si minibusuri”. Pentru acestea nu există însă bani, tot europeni și tot nerambursabili, decât pe exercițiul programatic 2014-2020.

În aceste condiții, Robu își întreabă fanii dacă a făcut bine alegând să pună în practică obiectivele pentru care sunt bani în exercițiul bugetar care se încheie în mai puțin de patru luni. Primarul Timișoarei „uită” însă că, pentru mare parte din proiectele pentru care se laudă că sunt fonduri, documentațiile pentru obținerea banilor europeni au fost întocmite și depuse de fosta administrație Ciuhandu. Pentru restul obiectivelor – cele legate de tramvaie și transport în comun – primăria condusă de liberal trebuie să se pună pe treabă și să întocmească proiecte. Altfel, va fi imposibil ca acestea să fie materializate până în mai 2016, așa cum se precizează în sondajul inițiat marți de Nicolae Robu. Aflat „încă pe superba plaja a superbei stațiuni Mamaia”, primarul Timișoarei mai trece cu vederea un lucru. Asta, apropo de „locomotiva” din procesul electoral. Colegul său de alianță, Titu Bojin, a obținut, pe Timișoara, un număr de voturi sensibil apropiat.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

46 de minute ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

3 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

5 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

6 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

9 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

10 ore ago