Categories: Primăria Timişoara

Toamna de cosmar: traficul la Michelangelo, putin probabil sa fie redeschis

Șoferii din Timișoara, îngroziți de ideea că se apropie sfârșitul vacanței și circulația va fi redeveni infernală, nu au motive să se bucure. Pe șantierul Michelangelo se lucrează, oficial, într-un ritm extraordinar, dar, cu toate acestea, nu sunt șanse foarte mari ca traficul să fie deschis la sfârşitul lunii septembrie. O spune chiar primarul Nicolae Robu.

La viitorul subpasaj Michelangelo decurg lucrările foarte bine. Primarul Nicolae Robu a mai făcut o vizită „surpriză” pe șantier și s-a declarat mulțumit de faptul că podul va putea fi repede consolidat. „Experţii şi-au spun părerea în privinţa podului. Din fericire, nu trebuie schimbate cu unele noi un număr de elemente, de repere sensibile de la acest pod şi asta ne permite să avansăm mai repede”, a spus Robu.

Conform edilului liberal, la sfârşitul lunii septembrie s-ar putea circula pe pod, dar asta nu înseamnă că traficul va fi redeschis, fie și parțial. „În mod normal, într-o lună, podul ar trebui să fie refăcut, în stare de funcţionare. Nu ştim însă dacă vom putea deschide circulaţia. Pentru asta ar fi necesar să ajungem într-o fază foarte avansată şi cu subpasajul propriu-zis”, a mai spus Robu. El le-a cerut firmelor care realizează lucrarea să se mobilizeze. „Trebuie să profităm de vremea prielnică şi să devansăm şi mai mult termenele de realizare a acestui obiectiv”, a declarat primarul Timișoarei. Lucrarea de la Michelangelo este realizată de CCCF și SDM, două firme cu o mulțime de probleme.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Victorie imensă sub panou! Timișoara bate categoric una din cele mai bune echipe de baschet din România

Ajunși cu cuțitul la os în lupta pentru play-off, baschetbaliștii lui Dragan Petricevic de la…

20 de minute ago

Cinci victime în miez de noapte, într-un accident pe A1 lângă Seceani

Viteza dăunează grav traficului și sănătății. La data de 3 aprilie 2026, în jurul orei…

47 de minute ago

Liberalism de Timișoara. Cine câștigă mereu pierde

Hai să ne prefacem că nu ne-a prea interesat politica, nu cunoaștem elitele partidelor locale…

3 ore ago

Ateliere creative, demonstrații spectaculoase și teatru pentru întreaga familie, în weekend, la Iulius Town Timișoara

Sâmbătă, în intervalul 11:00 – 16:00, în Iulius Gardens are loc evenimentul dedicat Zilei Jandarmeriei…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 aprilie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.04.2026, unde se vor executa reparaţii…

4 ore ago

Primăria caută executant pentru un nou parc fotovoltaic la Timișoara

Timișoara caută executant pentru un nou parc fotovoltaic, care va fi ridicat pe un teren…

15 ore ago