Categories: Administratie

Bd. Dragalina a fost largit, la anul urmeaza podul

La zile bune de când s-au terminat lucrările, primarul Nicolae Robu a inaugurat Bd. Dragalina, în formă reabilitată. Deși nu are timp fizic să asiste la toate acțiunile de acest gen, Robu crede că e important să fie pe teren. El a anunțat că, la anul, ar putea fi deschis un nou șantier în zonă.

dragalinadragalina

Lărgirea Bd. Dragalina a fost executată de firma RSG, în circa două luni, și a costat aproape un milion de lei. Acum, artera care duce la Gara de Nord are două benzi pe fiecare sens. „Avem două benzi curate pe sens, una de 3 m şi alta de 3,5 m şi locuri de parcare civilizate, la 45 de grade. Am creat 240 de locuri de parcare pe această porţiune. De asemenea, partea dinspre liniile de tramvai a fost salubrizată şi asfaltată, astfel încât să nu mai fie nici urmă de noroi sau praf pe această zonă”, a explicat primarul Nicolae Robu.

Planurile municipalității merg și mai departe: după ce Aquatim va termina lucrările la porţiunea de stradă dincolo de pod, vor continua lucrări de amenajare şi acolo. „În plus, vreau să dau o veste bună, am lansat comanda pentru studiul de fezabilitate şi proiect tehnic pentru lărgirea podului peste Bega, podul Ştefan cel Mare, care, aşa cum este acum, nu permite patru benzi”, a mai declarat Robu. Specialiștii consultați de municipalitate au ajuns la concluzia că podul poate fi lărgit. Primarul speră ca, în 2014, să poată da drumul lucrărilor efective de lărgire.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Dumbrăvița a făcut un meci solid la Mioveni, dar nu a fost destul pentru a scoate un punct în fața Argeșului

Duel disproporționat conform clasamentului, dar echilibrat conform jocului. Dumbrăvița s-a dus să își vândă scump…

11 ore ago

Trecerea peste calea ferată de pe strada Avram Imbroane va fi desființată. Se construiesc mai multe pasaje supraterane

Calea ferată care traversează Timișoara de la un capăt la altul se află în plină…

14 ore ago

Câți angajați sunt deja la SaluT. A pornit activitatea cu măturoaie și zece utilaje mecanizate

Vineri a fost prima zi de muncă pentru noua societate de salubritate a Primăriei Timișoara…

15 ore ago

La Muzeul Apei va fi Noaptea de Poezie

Muzeul Apei Timișoara va fi gazda unui nou eveniment cultural. Aquatim și Fundația Aquatim organizează…

16 ore ago

Biroul Electoral Central a respins candidatura Dianei Şoşoacă la alegerile prezidenţiale

Candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale a fost respinsă, sâmbătă dimineața, de Biroul Electoral Central…

16 ore ago