Categories: Administratie

Directorul Directiei de Mediu, doborat de zebra

Scene tragi-comice, vineri, la Grădina Zoologică, unde a ajuns, din Slovacia, o zebră. Animalul, prezentat drept o mare achiziție a PMT, s-a speriat așa de tare de atenția care i s-a acordat, încât, spre stupoarea generală, l-a trântit la pământ pe directorul Direcției de Mediu.

Animalul în vârstă de un an a ajuns la Timișoara joi, fiind adus din Slovacia. Zebra Keimoes a fost cazată într-un ţarc special amenajat, cu o căsuţă de lemn. Până acum, a stat doar în căsuţă, așa că, în momentul în care i s-a dat drumul, a început să alerge prin ţarc, lovindu-se de gard. Şeful Direcţiei de Mediu, Adrian Bere-Semeredi, se afla în ţarc și, când a vrut să iasă, a fost doborât la pământ de zebră. Omul a tras sperietură zdravănă și, din fericire, nu a fost rănit. „Ne bucurăm că pentru prima dată avem la Grădina Zoologică şi o zebră, un animal foarte frumos, care place mai ales copiilor. Are nevoie de adaptare şi am văzut că s-a manifestat ca un animal stresat. A luat-o la fugă, dar s-a întors. Vom avea grijă să nu-i lipsească nimic”, a declarat primarul Nicolae Robu, după ce toată lumea a răsuflat ușurată că incidentul cu zebra s-a încheiat fără urmări. În următoarele zile, animalul va fi ținut în carantină, pentru a se putea adapta noilor condiții de viață.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

4 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

5 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

5 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

5 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

6 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

8 ore ago