Categories: Social

Dispecerat unic pentru Pompieri si Ambulanta, la Timisoara

Oficial, Timişul are, de sâmbătă, dispecerat unic pentru Ambulanţă, SMURD şi pompieri. La inaugurare a fost prezent şi secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Raed Arafat. Următorul pas va fi aducerea sub același acoperiș și a dispeceratelor de poliție și jandarmi.

Echipajele celor două servicii, ISU Banat şi Serviciul Judeţean de Ambulanţă, vor fi coordonate dintr-un singur loc, la sediul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă. Aici vor lucra opt tehnicieni, coordonați de un ofițer și de un medic SMURD. „O coordonare mult mai eficientă, reducerea timpului de reacţie, decizii mai corecte, mai limpezi în ce priveşte forţa care intervine, şi efectul se resimte când avem accidente rutiere grave, calamităţi sau situaţii complexe în care trebuie să intervină mai multe forţe şi e nevoie de coordonare de lungă durată. Un accident cu multe victime, un accident cu descarcerare, un incendiu cum aţi avut recent şi a trebuit să evacuaţi toţi locatarii din bloc”, a declarat secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Raed Arafat.

Situaţiile de urgenţă ar putea fi coordonate mult mai eficient dacă şi dispeceratele poliţiei şi jandarmeriei ar fi sub acelaşi acoperiş. „Este un prim pas spre un dispecerat unic pentru toţi. Momentan, avem la Târgu-Mureş această posibilitate în care avem şi poliţia, şi jandarmii, şi 112. Pentru noi, pasul acesta a fost extrem de important, fiindcă am adus tot ce e pe partea de situaţii de urgenţă împreună, inclusiv situaţiile zilnice”, a mai spus Arafat. Până acum, acest sistem a fost implementat în alte 35 de judeţe. Raed Arafat speră, ca până la sfârşitul anului, alte patru sau cinci judeţe să aibă dispecerat integrat. Alte trei judeţe vor avea acest sistem abia de anul viitor, pentru că nu au încă un spaţiu de funcţionare.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

7 minute ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

14 minute ago

Lugojul a uitat să mai câștige! Înfrângere șoc după ce a avut 2-0

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj se află din păcate pe „topogan”. Tocmai a bifat…

24 de minute ago

Prețul stabilității iluzorii: de ce guvernarea prin ezitare ne împiedică să avansăm

România nu este condusă de o coaliție. Este administrată printr-un armistițiu administrativ cu program zilnic, unde…

4 ore ago

AS Tour Timişoara vă invită la un sejur de vis în care să descoperiţi secretele Deltei Dunării

În mai 2026, când Delta Dunării înflorește, păsările se întorc acasă, iar nuferii colorează canalele,…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 7 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 07.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago