Vacanta la Roma, in culori de toamna / FOTO

Unul din cele mai frumoase oraşe ale lumii, supranumit „Cetatea eternă” nu doar pentru istoria nemuritoare ce răzbate din zidurile vechi, ci şi pentru faptul că este un loc unde vrei să te reîntorci mereu şi mereu, de oricâte ori l-ai vizita, este Roma. Agenţia de turism Ultramarin vă propune un city-break de neuitat, cu avionul din Timişoara, pentru a vă bucura din plin de frumuseţea capitalei italiene. Unic pentru bogăţia culturală, istorică şi arhitecturală, oraşul etern este o destinaţie obligatorie pentru orice călător pasionat sau doar pentru o escapadă de neuitat, pentru un weekend. De ce? Iată câteva motive.

Coloseumul din Roma este probabil cea mai impresionantă clădire a Imperiului Roman. Structura imensă era folosită de împăraţii romani pentru organizarea de jocuri gratuite pentru populaţie. La fel de impunător este şi în zilele noastre, chiar dacă ce a rămas din el este acum o ruină – are un farmec impresionant, la orice oră din zi sau din noapte.

Basilica San Pietro, centrul creştinismului, o locaţie aleasă simbolic pe locul în care Sfântul Petru, unul dintre apostoli, a fost îngropat în anul 64 d.Hr., este cea mai mare biserică din lume. Pictată partial de Michelangelo, basilica se află în centrul Romei, în inima statului Vatican, şi găzduieşte comori culturale greu de imaginat, ele trebuie văzute, trăite şi memorate în suflet.

Fontana di Trevi, cea mai cunoscută şi, poate, cea mai frumoasă fântână din Roma, este unul dintre obiectivele ce nu trebuie ratate. Figura centrală a fântânii este Neptun, zeul mării, care se află într-un car de luptă ce are forma unei scoici, tras de doi căluţi de mare. Unul dintre cai este nărăvaş, iar celălalt este calm şi supus. Aceştia simbolizează dispoziţia fluctuantă a mării. La stânga lui Neptun se găseşte o statuie ce reprezintă abundenţa, iar cea din dreapta reprezintă sănătatea perfectă. Deasupra sculpturilor se găsesc basoreliefuri, unul din ele înfăţisând-o pe Agripa, fata după care a fost denumit apeductul. Apa de pe fundul fântânii reprezintă marea. Legenda spune că oricine aruncă o monedă în apă se va întoarce la Roma, iar Ultramarin vă va readuce de fiecare dată în splendidul oraş italian.

Forumul roman – centrul vieţii politice din Imperiul Roman, Piazza di Spania – una din cele mai frumoase pieţe ale Romei, Pantheonul – clădire construită în urmă cu peste 1.800 de ani, Arcurile de Triumf, Capitoliul, Columna lui Traian, Piaţa Veneţia sau Piaţa Navona, dar şi multe alte frumuseţi ale oraşului ce trebuie descoperite şi trăite de fiecare în parte – toate acestea sunt obiective turistice ce vă vor bucura ochiul şi sufletul. Pentru că Roma este într-adevăr unică şi nu poţi înţelege farmecul ce răzbate dintre ziduri, decât călcând pe vechile străzi şi poduri ale Imperiului Roman. O călătorie pe care agenţia de turism Ultramarin v-o recomandă în culorile nostalgice ale toamnei, în cea mai frumoasă potrivire de culori şi atmosferă.

Share
Published by
deBanat.ro

Recent Posts

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

32 de minute ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

45 de minute ago

”Centura” ocolitoare a comunei Remetea Mare, drumul de legătură Aeroport – A1, va fi prioritizat la construire

Consiliul Județean Timiș a aprobat luni includerea drumului de legătură dintre Aeroportul Internațional Timișoara și…

O oră ago

Din nou doliu la UPT! S-a stins un alt legendar conducător al clubului Politehnica

Clubul Politehnica a anunțat că a trecut la cele veșnice prof. univ. dr. ing. Tadeus…

2 ore ago

Carambol pe DN 6 între Becicherecu Mic și Timișoara din cauza unei șoferițe neatente

Un bărbat a ajuns la spital pentru că o femeie nu a fost atentă la…

2 ore ago

“Sete de Carte” revine cu o nouă ediție. Copiii vor primii vouchere pentru achiziția de cărți

Societatea Aquatim, Administrația Bazinală de Apă Banat, Fundația Aquatim și Librăriile Cărturești continuă și în…

3 ore ago