Categories: Administratie

Viceprimarul Stoia inventariaza ruinele cu drona / FOTO + VIDEO

Cu ajutorul unei drone, viceprimarul Traian Stoia face inventarul dezastrelor de la diverse clădiri din Timișoara, monumente istorice sau nu. Pe de altă parte, la nivelul PMT a fost înfiinţată o comisie care verifică modul în care au fost făcute retrocedările în perioada 1990-2008.

Traian Stoia susține că, în ultimele luni, a fost verificat modul în care au fost restituite unele clădiri din zona centrală a oraşului. Pentru asta a fost înființată special o comisie. „Evaluarea dosarelor de restituire din perioada 1990-2008 indică ilegalităţi, falsuri şi decizii abuzive. Am iniţiat o sesizare către instituţiile statului în drept să verifice aceste retrocedări. După ce vor fi finalizate cercetările instituţiilor sesizate, voi aduce la cunoştinţa opiniei publice rezultatele investigaţiilor”, a declarat viceprimarul.

Până când comisia își va prezenta concluziile, viceprimarul prezintă chestiuni mult mai palpabile: dezastrul în care se zbat mai mule imobile. Stoia vrea să ilustreze astfel „jaful din perioada retrocedărilor”. O dronă a filmat, de exemplu, fosta poligrafie, o adevărată pată neagră pe zona centrală a Timișoarei. „Proprietarul este din București, a fost notificat și vom trece la amenzi zilnice”, spune Traian Stoia. Situația este și mai tristă în cazul fostei fabrici de ciorapi. Imobilul a fost declarat monument istoric și, după ce proprietarii lui au vrut să-l dărâme, pentru a construi un supermarket, l-au lăsat intenționat în paragină. „Arboretul a crescut înăuntru, devenid pădurice. Am putea avea chiar un codru în mijlocul orașului”, afirmă viceprimarul.

Conform lui Traian Stoia, la Timișoara există, de câțiva ani, o hotărâre de consiliu local care permite administrației locale să amendeze proprietarii de imobile cu 2.500 de lei pe zi, dacă nu-și întrețin clădirile. Hotărârea, care nu se referă doar la monumentele istorice, nu a fost însă pusă în aplicare niciodată.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

SELLification4EDUcation – educația inteligentă se construiește prin profesori susținuți

Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…

59 de minute ago

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

20 de ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

20 de ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

20 de ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

20 de ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

21 de ore ago