Cosmin Contra a fost văzut ca fiind cea mai bună soluţie pentru banca tehnică a noului proiect fotbalistic, încă din start. De suporterii bănăţeni, nu şi de diriguitorii clubului mutat de la Recaş şi metamorfozat în ACS Poli Timişoara. Chiar dacă minime, şanse ar mai fi ca actualul antrenor al Petrolului Ploieşti să revină la Timişoara. Cu o singură condiţie.
Pentru ca „Guriță” să antreneze pe ACS, autorităţile locale şi conducerea clubului timişorean ar trebui să demareze cât mai repede negocierile cu fostul internaţional roman. În urmă cu două săptămâni, la emisiunea „În prelungiri”, difuzată pe TVR, Cosmin Contra făcea o declaraţie care ar fi trebuit să-i pună pe gânduri pe conducătorii lui ACS Poli. De altfel, acesta i se adresa direct lui Ion V. Ionescu, unul din şefii echipei timişorene. Mai exact, Contra îi spunea fostului antrenor că „naţionala României şi Poli Timişoara nu se refuză”, lăsând astfel o portiţă în ceea ce priveşte eventuala sa revenire în fotbalul timişorean în calitate de antrenor al echipei din Liga I.
Oficialii lui ACS Poli trebuie să se grăbească, pentru că antrenorul originar din Timişoara este în negocieri cu Petrolul Ploieşti pentru prelungirea contractului care expiră anul viitor. La fel sunt şi câţiva jucători valoroşi ai Petrolului, toţi aduşi de Cosmin Contra liberi de contract şi cu pretenţii materiale nu mai mari decât cele ale atacantului Furtado, fotbalistul campion la capitolul ineficienţă adus la Poli de tandemul Călin Rosenblum – Valentin Velcea. În condiţiile în care se va ajunge la o înţelegere cu Cosmin Contra, una din pretenţiile acestuia va fi legată de împuternicirea lui în tot ce înseamnă echipa de fotbal. Contra ar urma să fie manager general, ceea ce ar duce la desfiinţarea posturilor de director tehnic şi de director sportiv.
Antrenor carismatic cu ochi pentru tineri. Este cel care l-a promovat și pe Cristi Chivu…
Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că alegerile locale parțiale…
Universitatea de Vest Timișoara oferă publicului un nou eveniment din seria „Conectați la viitor”, intitulat…
Luni dimineața, în jurul orei 09:45, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că…
Boala Crohn și rectocolita ulcero-hemoragică sunt patologiile pentru care pacienții pot avea acces la terapii…
Municipalitatea timișoreană face deja un prim pas spre ceea ce ar urma să devină unul…