Deputatul Sorin Grindeanu regretă, la final de an, că primăria n-a reuşit să cheltuie cei cinci milioane de lei alocaţi de guvern pentru demararea lucrărilor la noua clădire a spitalului de copii. Deşi primarul Robu a dat asigurări că banii guvernamentali nu se pierd, deputatul care şi-a bazat întreaga campanie electorală pe salvarea Spitalului de Copii „Louis Ţurcanu” este sceptic.
„Rămân la părerea că ar fi trebuit cheltuiţi banii veniţi pe parcursul anului 2013. Cred că este o notă proastă. A fost unul dintre puţinele amendamente admise anul trecut. Noi nu am fost în stare să-i cheltuim. Dacă mă iau după domnul primar, şi nu am niciun motiv să nu mă iau, banii aceştia nu s-au pierdut, dar daţi-mi voie să fiu sceptic. Cred că era mult mai bine să-i fi cheltuit ăstia cinci milioane pe 2013, ca pe 2014 să putem să luăm cel puţin încă atât. Aşa noi am pierdut un an”, ne-a declarat deputatul Sorin Grindeanu, preşedintele PSD Timişoara.
În noiembrie, primarul Nicolae Robu susținea că nici măcar nu era nevoie de cele cinci milioane alocate, în cele din urmă, pentru acest proiect. „Banii au venit prematur, noi nu aveam nevoie de acești bani decât la sfârșitul anului. Nu pierdem absolut nimic dacă nu-i cheltuim. Pe obiectivele de investiții, finanțarea este multianuală. Acești bani se primesc indiferent când se execută lucrarea. Nu se pierde niciun leu, se reportează pentru anul următor”, a declarat liberalul. Acesta nu știe când ar putea începe lucrările la spital, dar susține că situația nu este deloc disperată.
Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…
În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…
La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…
Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…
Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…
Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…