Categories: Timp liber

Horia Colibasanu si povestea ascensiunii pe Lhotse, in Aula UVT

Horia Colibășanu vă invită la proiecția filmului expediției de pe Lhotse. Cât de greu i-a fost să ajungă pe al patrulea „optmiar” al lumii, ce presupune o astfel de ascensiune sau câte recorduri vrea să mai bată – sunt doar câteva întrebări la care experimentatul alpinist e gata să răspundă după film.

Horia Colibăşanu este singurul alpinist român care a urcat șase vârfuri de peste 8.000 de metri, fără oxigen suplimentar și fără ajutor din partea șerpașilor. Ultimul cucerit: Lhotse, 8.516 metri, în mai 2013. Ascensiunea a reprezentat cea de-a cincea premieră Colibășanu pentru România. „Gerul crunt ne-a stors toată energia. Timp de nouă ore am urcat încontinuu. Dar am reușit!” – acestea au fost primele cuvinte ale alpinistului pe site-ul său, imediat după ce a coborât de pe Lhotse. „Vârful sudic”, în tibetană, este situat la granița dintre Nepal și Tibet și este legat de Muntele Everest, prin versantul sudic.

Proiecția filmului acestei expediții va avea loc marți, de la ora 19.30, în Aula Magna a Universității de Vest, accesul fiind liber. Evenimentul are loc cu sprijinul Clubului CS Alternative și al Departamentului de Geografie al UVT. La final, Horia va răspunde întrebărilor publicului. Horia Colibășanu are 36 de ani, iar palmaresul său este cu adevărat remarcabil. Annapurna, K2 și Dhaulagiri, munți escaladați cu succes, în premieră românească, sunt în Top 5 mondial ca rată de mortalitate. Colibășanu este și singurul alpinist român care a primit distincția „Spirit of Mountaineering”, din partea British Alpine Club, primul și cel mai prestigios club montan din lume.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

4 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

7 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

8 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

9 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

10 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

10 ore ago