Timișorenii vor putea să patineze și în acest an, chiar dacă primăria nu și-a permis să deschidă un patinoar. „Salvarea” vine de la mall, iar cei care vor să învețe să se dea cu patinele vor avea la dispoziție și cursuri.
Patinoarul Ice Dream se deschide chiar vineri, în parcarea de la Iulius Mall. Acesta are o suprafaţă de 1.200 mp şi poate găzdui până la 300 de persoane. Ice Dream va fi deschis de luni până duminică, între orele 9,30 și 22. O tură durează o oră și jumătate, iar biletele costă 10 lei, pentru copii, și 15 lei, pentru adulți. Dacă nu aveți patine, acestea se pot închiria contra sumei de 10 lei. La patinoar vor avea loc și cursuri pentru începători, de luni până vineri, între orele 17 și 18, iar sâmbătă și duminică, între 9,30 și 10,30.
Primăria Timișoara a negociat, timp de câteva săptămâni, cu trei firme specializate în amenajarea unor patinoare temporare, dar discuțiile nu au avut finalul așteptat. Din pricina costurilor ridicate – aproximativ 60.000 de euro – municipalitatea a renunțat însă la idee. „Doar pentru patinoar am fi consumat 75% din bugetul pentru toată lumea decembrie. Poate anul viitor să ne gândim să luam unul pe care să-l exploatăm doar noi”, a explicat viceprimarul Dan Diaconu. Primăria ar fi vrut chiar două patinoare.
Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…
Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…
În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…
În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…
De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…
Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…