Scandalul de la Liceul Tehnologic „Petre Mitroi” din Biled, izbucnit după ce unul dintre cei mai apreciați dascăli, aflat în prag de pensie, ar fi trebuit să părăsească școala, a avut un deznodământ fericit. Profesorul Mircea Borza va rămâne la catedră, spre ușurarea părinților și copiilor din localitate. Inspectoratul școlar urmează ca, până la vară, să găsească cadrul legal pentru a-l putea detașa pe dascălul care a acceptat să renunțe la postul de la Biled.
Din cauza reducerii numărului de clase şi a lipsei banilor, liceul din Biled va rămâne cu doar două norme complete la matematică. Pentru că trebuie făcută o departajare între cei trei profesori, a fost organizată o evaluare pe bază de dosar. În urma acesteia, cel mai mic punctaj l-a avut Mircea Borza, cu o activitate de 27 de ani la școala din Biled. Campionul evaluării a fost Gabriel Buzatu, care acum trei ni era notat, pe muchie de cuțit, cu „bine”, deși consiliul de administrație stabilise „nesatisfăcător”. În plus, pe numele lui au existat, de-a lungul timpului, mai multe reclamații depuse de părinți nemulțumiți de fatul că dascălul cerea diverse „atenții” pentru a le promova copiii.
De când s-au aflat rezultatele, la școala din Biled apele s-au tulburat rău de tot. Acum o săptămână, membrii CA au decis în unanimitate invalidarea rezultatului evaluării obiective, iar părinții elevilor au protestat. Joi după-amiază, primarul Cristian David a convocat o dezbatere publică pe tema acestui conflict. La căminul cultural, elevii au venit cu pancarte să-și susțină profesorul. Vestea bună a venit din partea edilului, care a anunțat că a reușit să-l convingă pe Gabriel Buzatu să accepte să fie detașat oriunde în județ. Asta se va întâmpla la vară, după ce vor fi inventariate posturile disponibile. Inspectorul școlar general adjunct Aura Danielescu, prezentă la dezbatere, a spus că instituția va găsi cadrul legal pentru o astfel de mutare.
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…