Se cere si repornirea curselor aeriene
Începând de duminică, 30 martie, intră în vigoare noul orar al zborurilor de pe Aeroportul Internațional Timișoara, valabil până pe data de 25 octombrie. Modificările sunt legate de orele de zbor, de frecvență, precum și de introducerea unor noi destinații.
Din luna iunie vor intra și cursele charter către Turcia și insulele grecești. „Aeroportul Timișoara este deschis oferirii de soluții complete și cât mai adaptate nevoilor pasagerilor. Noi am purtat negocieri cu companiile aeriene pentru optimizarea programului de zboruri. Ca urmare a acestor negocieri, în sezonul de vară sunt incluse mai multe zboruri către destinațiile europene cele mai solicitate de pasageri”, a afirmat directorul aeroportului, Dan Idolu. Astfel, din 21 iulie va crește frecvența săptămânală a zborurilor spre și dinspre: Londra (de la trei la cinci zboruri săptămânal); Paris (de la două la trei zboruri); Dortmund (de la două la trei zboruri); Milano (de la trei la patru zboruri). În această vară va fi adăugată și destinația Verona, operată de Fly Romania. De asemenea, în vară vor opera curse spre și dinspre: Antalya, Zakinthos și Skiathos, plus destinația Costa Brava, prin Barcelona.
Curse care vor opera de la Timisoara și frecvența lor
Germania: Spre Munchen zboruri zilnice, iar spre Dortmund de două ori pe săptămână până pe data de 21 iulie, iar apoi trei curse săptămânal.
Italia: Cinci orașe: Bologna (două curse săptămânal), Treviso (două curse), Roma (trei curse), Milano (trei curse până pe 21 iulie, apoi patru), Verona (trei curse).
Spania: Madrid, Barcelona și Valencia (fiecare câte două zboruri săptămânal)
Franța: Paris (două zboruri până pe data de 21 iulie, apoi trei zboruri săptămânal)
Marea Britanie: Londra (trei zboruri pănă pe 21 iulie, apoi cinci zboruri săptămânal).
Grecia: Skiathos, Creta și Zakinthos (câte un zbor săptămânal).
Turcia: Antalya (două zboruri săptămânal).
Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…
În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…
La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…
Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…
Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…
Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…