Categories: Social

Un politist de frontiera a incercat sa fuga de rutieristi si a omorat un om

Accident grav pe Drumul Județean 593, între Peciu Nou și Parța, provocat de un polițist de frontieră care nu a oprit la semnalele rutieriștilor. Bărbatul circula cu viteză foarte mare și, după ce a trecut de polițiști, a intrat pe contrasens și a lovit o altă mașină, care circula regulamentar. Șoferul acesteia a murit în urma impactului.


Polițistul de frontieră se afla pe DJ 593, lângă Peciu Nou, când a călcat prea tare pe pedala de accelerație și a trecut pe lângă radarul de la Rutieră. El a ignorat însă semnalele polițiștilor și a trecut pe lângă ei cu viteză foarte mare, îndreptându-se spre Parța. Într-o curbă, bărbatul a pierdut controlul volanului și a intrat cu Opelul său pe contrasens, izbind frontal o Dacie. În urma impactului, șoferul, un bărbat de 55 de ani care circula regulamentar, a fost grav rănit, fiind resuscitat de medicii de pe SMURD, care au reușit să-l stabilizeze și să-l transporte apoi la spital. Starea sa este însă critică. O femeie aflată pe locul din dreapta al Daciei distruse aproape complet a fost și ea rănită. Polițistul de frontieră, care are 40 de ani, a suferit, de asemenea, răni serioase, fiind dus și el de ambulanță la spital.
UPDATE: Bărbatul aflat la volanul Daciei lovite de polițistul de frontieră vitezoman a murit, deși medicii au încercat să-l resusciteze de mai multe ori.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

7 ore ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

11 ore ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

12 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

15 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

16 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

16 ore ago