Categories: Invatamant

Doar UVT a marit taxele de studiu la Timisoara

Universitatea de Vest din Timişoara este singura instituţie de învăţământ superior din capitala Banatului care a crescut taxele de studiu, în timp ce Universitatea Politehnica şi-a păstrat aceleaşi taxe de trei ani şi Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului are aceleaşi taxe ca şi anul trecut.

Un an de studiu la licenţă costă 3.000 de lei, un an la master este 3.500 de lei, iar la doctorat 5.500 de lei. Rectorul UVT, Marilen Pirtea, a găsit o formulă frumoasă pentru a justifica mărirea taxelor. “Taxele la Universitatea de Vest din Timişoara au revenit la dimensiunea care a fost iniţială, adică noi am avut 3.000 de lei taxa de licenţă pentru anumite specializări, după care am redus-o la 2.500 de lei în ultimii ani şi de aceea spun că am revenit la 3.000 de lei în acest an universitar pentru studenţii care urmează anul I din acest an. Evident că sunt o serie de discounturi. Avem 10 la sută reducerea taxei pentru cei care plătesc o anumită parte din bani la început, tranşe de eşalonare a plăţilor, diferite avantaje pentru cei care întradevăr doresc să urmeze cursurile universităţii, să plătească taxa respectivă şi evident să beneficieze de toate facilităţiile pe care noi le putem oferii studenţiilor”, spune rectorul UVT, Marilen Pirtea.
La Universitatea Politehnica taxele pentru un an de studiu au rămas aceleaşi de trei ani, dar aceste vor fi rediscutate la începutul noului an universitar. „Taxele de studii la Universitatea Politehnica au rămas aceleaşi şi se vor rediscuta la începutul anului universitar, în septembrie, dar noi le-am păstrat constante de trei ani”, ne-a spus rectorul UPT, Viorel Şerban. Taxele cele mai mari la Politehnică sunt la Ştiinţele Inginereşti. Un an la ingineri costă 3.450 de lei la licenţă, 3.600 de lei la master şi 3.600 de lei la doctorat. Taxele de studiu nu s-au mărit nici la Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului. Şi aici acestea au rămas la fel ca şi anul precedent, adică pentru un an la licenţă un student scoate din buzunar 2.500 de lei, iar pentru cei care studiază la medicină veterina taxele sunt mai mari. Un an de master costă 2.100 de lei, iar unul de doctorat 5.000 de lei. „Taxele de studiu nu le-am mărit, sunt la fel ca cele de anul trecut”, ne-a spus Paul Pârşan, rectorul USAMVB.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

56 de minute ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

O oră ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

3 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

3 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

3 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

3 ore ago