Categories: Sănătate

Verificari gratuite de tensiune si glicemie, pe strada Marasesti

Până duminică, timișorenii sunt așteptați pe strada pietonală Mărășești, la cortul MedLife, pentru a-și verifica tensiunea arterială și a-și face un test de glicemie. Acțiunea face parte din campania „Stai de vorbă cu inima ta”, program de screening gratuit pentru bolile cardiovasculare.

Hyperclinica MedLife derulează, până în 22 iunie, campania „Stai de vorbă cu inima ta”, al cărei scop este să tragă un semnal de alarmă cu privire la riscurile bolilor cardiovasculare, dar și la importanța screening-ului pentru prevenția acestor afecțiuni. Până duminică, între orele 11 și 18, sunteți așteptați la cortul special MedLife, situat la intersecția străzii Mărășești cu strada Victor Vlad Delamarina, pentru verificarea tensiunii și a glicemiei.

Campania „Stai de vorbă cu inima ta” se adresează în principal persoanelor cu vârste de peste 40 de ani, cu antecedente sau cazuri de boli cardiovasculare în familie. Bolile cardiovasculare reprezintă principala cauză de deces în România, aproximativ 60% din totalul deceselor înregistrate într-un an fiind datorate acestor afecțiuni. MedLife Timişoara a fost inaugurată în 2008 şi este cea mai mare clinică privată din Timișoara. Situată pe Bd. Dragalina nr. 37A, clinica pune la dispoziția pacienților peste 25 de specialităţi medicale, servicii de imagistică și analize de laborator.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

5 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

7 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

9 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

10 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

13 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

14 ore ago