Turnuletele lui „Benga”, cautate in arhiva primariei! Robu crede ca nu au autorizatie

Mai multe concluzii, dar aproape o certitudine: turnulețele lui „Benga” nu au autorizație! Casa construită în 1990 pe str. Romulus, la numărul 11, unde se execută ilegal în această perioadă lucrări de reparații, ar fi trebuit să aibă un singur etaj. Nicolae Robu spune că tot ce ilegal va fi dat jos, proprietarul casei se întreabă de ce n-a fost verificat de 25 de ani încoace.

Primarul Nicolae Robu s-a întâlnit miercuri cu Florin Rădulescu, proprietarul casei de pe str. Romulus. Cei doi stabiliseră această discuție chiar în stradă, în fața imobilului unde edilul a ajuns în urma unor sesizări făcute, pe Facebook, de niște cetățeni nemulțumiți de lucrările care se execută acolo. Rădulescu susținea că deține autorizația pe baza căreia au fost construite turnulețele și urma să aducă actele la primărie. Discuțiile au durat circa jumătate de oră.

„Sunt mai multe concluzii. Casa necesita reparații în regim de urgență, numai că lucrările au fost începute fără a se respecta legea. Am convenit cu proprietarul casei să facă diligențele pentru intrarea în legalitate. Asta presupune să obțină o expertiză de la Inspectoratul de Stat în Construcții și apoi să vină cu dosarul, pentru a obține o autorizație de intervenție în regim de urgență. Aici ne-am înțeles, nu au existat divergențe”, a declarat Robu. Conform acestuia, după verificarea autorizației emise din 1990, lucrurile nu mai sunt atât de clare. „Nu avem acum tot dosarul, să vedem și planșele aferente, dar autorizația propriu-zisă s-a dat pentru a se construi o casă cu demisol, parter și un etaj. Deducem că turnulețele sunt construite fără autorizație, dar, repet, planșe nu am avut. Va trebui să căutăm în arhive, să găsim planșele. Fără niciun dubiu, dacă acele turnulețe au fost construite fără autorizație, vor trebui să fie date jos”, susține primarul.

Din punctul de vedere al lui Florin Rădulescu însă, situația e mult mai simplă. El va face demersurile pentru obținerea autorizației pentru lucrările actuale, dar arată cu degetul spre funcționarii primăriei, care, timp de peste 20 de ani, n-au verificat dacă are sau nu acte pentru casa respectivă. „Se va dovedi în totalitate că suntem în regulă. În arhivă va fi găsit că a fost totul OK şi eu cred că nu vor fi probleme, pentru că imobilul este, dacă nu mă înşel, printre primele care s-au construit în mod legal. Autorităţile ar fi fost prezente cu anumite reclamaţii că le-am făcut ilegal. După 20 şi ceva de ani să le găsim acum că nu sunt în regulă, cu atâtea incidente în oraşul Timişoara, case demolate, cred că nu scăpam fără să fiu cel puţin o singură dată avertizat”, afirmă ginerele fostului bulibașă „Benga”.

Întrebat dacă va da jos turnulețele, dacă se va dovedi că au fost construite fără autorizație, Florin Rădulescu a devenit ușor iritat. „Ăsta este un subiect de discutat şi vom discuta la momentul când se va constata. Nu sunt importante turnuleţele, este o clădire care a fost construită pe bunul plac al unui cetăţean şi a obţinut o autorizaţie. Dacă sunt în regulă cu ceea ce prevede legea, nu mă obligă nimeni să le dau jos”, a spus cetățeanul româno-francez, care marți susținea că va apela chiar la Ambasada Franței, dacă nu i se va face dreptate la Timișoara. Din punctul de vedere al primarului însă, nu există cale de negociere. „Legea este legea, nu se poate construi nimic fără autorizație. Noi nu negociem aplicarea legii. Ce s-a construit fără autorizație va trebui să fie dat jos”, a conchis Robu.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiuklui, potrivit unui exit-poll-ului CURS Avangarde.…

42 de minute ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

4 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

8 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

8 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

9 ore ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

11 ore ago