Categories: Social

O viata de poveste! Un veteran de razboi din Timisoara a implinit 100 de ani

A luptat pe front, viața l-a încercat din greu, dar a reușit să ajungă la vârsta de 100 de ani! Iosif Hegheș, veteran de război, a primit joi oaspeți, pe care i-a întâmpinat cu lacrimi în ochi. Bărbatul locuiește împreună cu fiica sa, octogenară la rândul ei.

Pe Iosif Hegheș nu-l mai țin picioarele ca pe vremuri, așa că își petrece mare parte din zi într-un scaun cu rotile. S-a ridicat însă joi, pentru a-și întâmpina cum se cuvine musafirii veniți să-i spună „La mulți ani!”. Veteranul de război a împlinit un secol de viață. Îmbrăcat în costum și cu decorațiile pe piept, la un moment dat, el nu și-a mai putut stăpâni lacrimile. Fiica sa, Gina Hegheș, ajunsă și ea la 82 de ani, a făcut oficiile de gazdă. „Nu mai iese din casă, îl dor picioarele şi nu are siguranţă. Acum vreau să îl duc la o verişoară la casă, să stea puţin în grădină. Cu sănătatea o duce bine. A început acum să aibă probleme, dar nu aşa serioase… Se bărbiereşte singur”, povestește octogenara.

Iosif Hegheș a supraviețuit infernului de pe front și, uneori, vorbește încă despre grozăviile prin care a trecut. „A luptat pe frontul de Răsărit, în Regimentul 38 Artilerie, ca sergent comandant de obuze, a fost decorat cu «Bărbăţie şi Credinţă» cu spade. Din 1941 a luptat până în 1943. Tot timpul a povestit din război. A fost în spital, a avut o problemă cu genunchiul şi a venit după un an acasă. Apoi a plecat din nou, atunci a fost mai trist, că a ştiut unde merge… A zis că a văzut iadul pe pământ, când a fost în război. Îi vine să plângă când povesteşte de război…”, mai spune Gina Hegheș. Tatăl ei a fost mult prea emoționat ca să poată vorbi, dar a reușit totuși să-i mulțumească viceprimarului Dan Diaconu, venit să-i ofere o mică atenție din partea municipalității. Cum arată o zi din viața unui om care a reușit să ajungă la 100 de ani? „Se trezește dimineața, se așază în scaunul lui cu rotile, mănâncă, avem o pisică, o mângâie, se duce în bucătărie… Uneori mai ia câte o bere, că-i place. Bea însă mult lapte, nu există zi fără”, spune fiica veteranului.

Iosif Hegheș a lucrat toată viața la Spitalul de Psihiatrie din Jebel. Opt decenii a avut-o alături și pe soția sa, cu care s-a căsătorit pe când avea numai 18 ani. Joi, înainte de a-și lua rămas bun de la oaspeți, după ce a ciocnit cu ei un pahar de șampanie, le-a făcut și o urare: „100 de ani vă doresc la toți!”.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Programul de lucrări al SDM în ziua de 19 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

22 de ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

24 de ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

24 de ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

24 de ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

o zi ago