Categories: Cultura

Prin ochi de artisti: Timisoara se transforma in pastel urban

Locuitorii orașului de pe Bega, prinși de viața cotidiană, care se desfășoară într-un ritm din ce în ce mai alert, nu mai au timp să aprecieze frumusețea Timișoarei. Fundația Rubin a reunit însă nouă artiști de renume, care au de gând să transforme Timișoara în… pastel.

Tabăra „Pastel Urban” a ajuns la cea de-a șaptea ediție. De-a lungul anilor, artiști din toată țara au venit la Timișoara pentru a participa la eveniment. Pictorii invitați vor descoperi orașul, urmând să pună pe pânză, în pastel, imagini reprezentative pentru Timișoara. Ideea din spatele proiectului este redescoperirea spiritului local și a arhitecturii orașului. „Ediția din acest an are mai multe premiere. Pentru prima dată am invitat în tabără un arhitect și tot în premieră am invitat un artist străin. Este modul nostru de a ne asuma dorința Timișoarei de a accede la titlul de Capitală Culturală a Europei. Ne deschidem astfel spre arta europeană. Oferim un proiect care deschide perspectiva de «citire» a orașului pentru toți oamenii săi”, spune sculptorul Horia Bojin, consultantul artistic al Fundației Rubin. Tabăra se va încheia duminică. Anul acesta, la „Pastel Urban” au fost prezenți Chris Garnier (Biarritz, Franţa), Doina Moisescu-Herivan (Bucureşti), Marinela Măntescu (Bucureşti), Mircea Nechita (Bucureşti), Marius Leonte (Bucureşti), Cristian Boltres (Timişoara), Dragoş-Mihail Bojin (Bucureşti), Mihai Moroz (Lugoj) şi Emanuel Gliga (Timişoara). Lucrările vor putea fi văzute de toată lumea în luna noiembrie, când va fi vernisată o expoziție.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

6 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

8 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

8 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

8 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

9 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

10 ore ago