Categories: Politica

Iohannis accepta o dezbatere publica la Timisoara

Klaus Iohannis acceptă propunerea făcută de rectorul UVT, Marilen Pirtea, vizavi de o dezbatere electorală găzduită la Timișoara. El l-a provocat pe Victor Ponta să accepte, la rândul lui, invitația.

Rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Pirtea, le-a făcut, marți, o invitație celor doi candidați din turul II al alegerilor prezidențiale, pentru a participa la o dezbatere publică care să aibă loc chiar în instituția pe care o conduce. Tema centrală a dezbaterii ar fi modul în care s-a dezvoltat România în cei 25 de ani scurși de la Revoluția începută la Timișoara. Candidatul ACL, Klaus Iohannis, a confirmat imediat prezența la această dezbatere, aruncându-i mănușa lui Victor Ponta. „Salut inițiativa Universității de Vest de a organiza o dezbatere reală între cei doi candidați la Președinția României intrați în turul II. Prestigiul acestei universități și spiritul în care a fost lansată invitația m-au determinat să accept propunerea formulată de rectorul Marilen Pirtea”, a declarat Iohannis.

El a mai spus că este absolut necesar ca cei doi candidați rămași în competiție să aibă o dezbatere bazată pe viziunea și proiectul fiecăruia dintre ei pentru România. „Din respect pentru cetățeni, o astfel de dezbatere electorală nu poate să aibă loc decât într-un cadru echitabil și neutru pentru ambii candidați și consider că aceste condiții pot fi asigurate de Universitatea de Vest din Timișoara”, a mai transmis Iohannis. El arată și care sunt motivele pentru care a refuzat provocările lui Ponta pentru a participa la dezbateri organizate de televiziunile de casă ale PSD. „Victor Ponta preferă să dialogheze cu mine într-un format de discuții prestabilit de către echipa sa, cu moderatorii și cu temele fixate după bunul său plac (…) Fac un apel la Victor Ponta să nu mai tergiverseze luarea unei decizii și să accepte organizarea unei dezbateri electorale în mediu universitar, la care să aibă acces toată presa și toate televiziunile din România, inclusiv televiziunea publică”, a aruncat Iohannis mănușa. De văzut dacă Ponta are curajul acum să o ridice de pe jos.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Voluntarii Primăriei Timișoara au numărat peste 600 de câini în aproape 2500 de gospodării

Lansat în urmă cu trei luni, proiectul de recenzare a câinilor cu stăpân din Timișoara,…

8 ore ago

Piața Libertății primește copaci maturi, de până la cinci metri, în alveolele realizate în pavaj/FOTO

Rămas fără niciun fel de umbră, ”deșertul” din Piața Libertății își va schimba imaginea. Acolo…

8 ore ago

Tragedie la Recaș! Biciclist acroșat mortal de un microbuz

Și-a pierdut viața, nevinovat din cauza unui microbuz care a intrat pe sens opus. Tragedie…

8 ore ago

Douăzeci de milioane de euro, bani pentru reabilitarea clădirilor de patrimoniu. Pe listă ar putea fi clădirea Operei din Timișoara

Un număr de 340 de obiective din Timiș pot beneficia de bani europeni nerambursabili în…

9 ore ago

Societatea de Drumuri Municipale a Primăriei Timișoara vrea o stație de betoane nouă

SDM Timișoara, societatea deținută de municipalitatea timișoreană, își extinde dotarea și pregătește 1,7 milioane de…

9 ore ago

Colectarea gratuită a deșeurilor voluminoase în Zona 0 Ghizela – o campanile trimestrială organizată de RETIM și ADID Timiș

RETIM Ecologic Service S.A., în colaborare cu ADID Timiș, derulează o nouă campanie trimestrială pentru…

10 ore ago