O noua intrecere… barbateasca la CJ! Protagonisti: Marian Vasile si Florin Zanfir

La CJ se discută, în mod normal, proiectele administrative de care are nevoie județul. Totuși, în cazul Timișului, discuțiile deviază des de la subiect. Spre exemplu, în acest cadru formal se stabilește cine este… mai bărbat. De această dată, protagoniștii au fost Marian Vasile și Florian Zanfir.

Florian Zanfir (PSD, fost PP-DD) a fost, până luni, vicepreședinte al Consiliului Județean Timiș. A ajuns în funcție după ce Marian Vasile (PNL) a fost demis printr-un vot exprimat în iunie 2014. După ce a contestat decizia în instanță, Marian Vasile și-a reluat funcția… și s-a înghesuit la plen între Florian Zanfir și Călin Dobra, celălalt vicepreședinte al CJ Timiș. Zanfir a rămas cu un gust amar și n-a făcut un secret din asta, iar când a dat cu ochii de liberal la începerea ședinței de plen, a refuzat să-i strângă mâna.

Fostul vicepreședinte a explicat apoi de ce e supărat pe Marian Vasile. Motivele nu au legătură cu administrația… ci cu bărbăția. „Nu sunt supărat pe Marian Vasile ca și consilier. Nu am făcut niciodată niciun fel de aluzii la adresa lui, dar el a făcut niște aluzii care nu mi-au convenit. Mi-a spus că nu sunt bărbat. Păi vrea să-i demonstrez că sunt bărbat? Ce înțelege el din a nu fi bărbat? A spus că l-am dat afară din birou atunci în luna iunie… Mi-a reproșat că aș fi fost coleg cu Titu Bojin. Și ce e cu asta? Eu îi caut colegii de liceu sau familia? Până acolo se ajunge? Niciodată nu am făcut asemenea aluzii și de aceea i-am spus că, dacă vrea să-i demonstrez, uite, nu sunt bărbat și nu dau mâna cu tine. Ce înseamnă a fi bărbat? A ne lua la bătaie? A ne arăta nu știu ce? (…) Sunt suspendat, accept hotărârea instanței, sunt consilier județean… Când ai o majoritate, ocupi o funcție… El nu ocupă o funcție pentru că are majoritate. Nu înțeleg cum poți să ceri să reprezinți pe cineva, să ceri să conduci pe cineva, dar tu nu ai majoritate…”, a declarat Zanfir.

Liberalul Marian Vasile crede că Zanfir îl acuză pe nedrept. „De dimineață mi-am preluat biroul. El n-a vrut să dea mâna. Fiecare în viața aceasta cum își așterne așa doarme. Este treaba dumnealui, respectul este respect, celelalte sunt alte aspecte. Și el, în 2014, a făcut niște lucruri pe care ar trebui să le evoce. Nu am avut nicio discuție cu Florian Zanfir înainte de plenul de miercuri, de ce să am? Mi-a făcut multe reproșuri: că l-am făcut că nu e bărbat, că a fost coleg cu Titu Bojin, ceea ce se poate verifica, pentru că am înțeles că au fost împreună la același liceu și alte asemenea. A spus că l-am făcut fără bun simț, chestiuni pe care nu le-am afirmat…”. Problema bărbăției a mai fost… dezbătută în plenul CJ Timiș. Atunci, protagoniștii au fost președintele Titu Bojin și liberalul Liviu Cocean. Discuția a deviat într-atât încât Bojin l-a invitat pe Cocean după cortină să-și măsoare bărbăția.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

8 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

10 ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

10 ore ago

UVT organizează mai multe acțiuni pentru elevi: concursuri, premii și șansa de a-și descoperi pasiunea

Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…

11 ore ago

Comuna bate „metropola”! Dumbrăvița leagă succesele, 1-0 cu Poli Iași

Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…

11 ore ago

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

12 ore ago